DE ROMAN VAN EEN SCHILDER

rechte deelneming en verontschuldigde zich tevens, dat hij niet op de begrafenis kon komen. De internationale toestand scheen wederom bedenkelijk te zijn, zoodat hij zijn post niet verlaten mocht.

Van Baerle rekte zich en strekte behagelijk zijn beenen uit. 't Was hem aangenaam, dat hij het schrijven van den ingenieur aan iedereen vertoonen kon, want hij voelde zich hartelijk gestemd tegenover zijn medemenschen. Voor de Goedeman s was het bepaald een genot, om zoo'n brief te lezen. Wat waren zij beiden toch eerlijke, trouwe vrienden! Vooral Willem! Uitgesloofd had hij zich de laatste dagen, om boodschappen te doen en de noodige formaliteiten te vervullen! En altijd bleef hij maar opgewekt en vol goeden moed. Net zooals Anna, die voor de huisvrouw een onmisbare steun was gebleken. Want ook binnenskamers viel er nog heel wat te redderen na zoo'n sterfgeval. Ja, Erica had zich dapper geweerd, dat was niet te ontkennen. En nu waren zij samen vereenigd om den huiselijken haard. De schilder vond het zoo'n rustig idee, dat alles was afgeloopen. Hij kon maar niet besluiten om den kleinen kring te verlaten. Hoe snel werd het avond en hoe snel was de avond weer voorbij! Het moest zoowat tegen middernacht zijn, toen hij eindelijk opstond, met ieder een stevigen handdruk wisselde en zich terugtrok in zijn atelier.

Hier legde hij zich op den divan en beproefde opnieuw aan Leo te denken. Maar toen hij niet terstond erin slaagde om het beeld van den jongen voor zich op te roepen, werd hij ongedurig. Hij begon te woelen, veranderde telkens zijn houding. Er bekroop hem een gevoel, of er zich nog iemand in de kamer bevond. Aanvankelijk verzette hij zich tegen de dwaze gewaarwording, maar zij liet niet af en tenslotte moest hij toegeven. Langzaam wendde hij zich om en opende de oogen. Er was niemand behalve de kat, die naast hem op de tafel zat te spinnen.

O poes! lachte de schilder ironisch. Nu begrijp ik, waarom ik niet ongestoord aan mijn vriend kan denken. Jij kijkt mij aan met je agaten pupillen en ik word betooverd