DE ROMAN VAN EEN SCHILDER

door de flonkerende facetten van je blik. Kun jij me soms vertellen, wat ik ineens zoo onstuimig verlang te weten? Ik ben bereid te luisteren naar jouw orakeltaal. Niet waar? Wij zijn het eens, dat de tijd niet eeuwig kan blijven stilstaan. Als de dooden begraven zijn, dan moet het leven zijn weg vervolgen. Welnu! het stormt op mij toe en ik kan mij aan zijn knellenden greep niet ontworstelen. Daarom vraag ik jou, o mijn geheimzinnig monster : Wie was de moordenaar van Leo Brak?

De poes spinde en snorde en dacht niet aan moordenaars, maar den kunstenaar was 't, of het telkens herhaalde, brommende geluid een naam verkondigde, en hij hoorde vagelijk de klanken: Merrr-kerrr! Merrr-kerrr!

Wrevelig haalde hij de schouders op. Hij meende innerlijk van Merker's onschuld overtuigd te zijn. Een vurige, sanguinische kerel, plomp en onbehouwen, die op de plantage zijn koelies met de zweep bewerkte en draconische straffen toepaste, zoodra zij in opstand kwamen. Zulke karakters moorden niet. Zij uiten zich onmiddellijk, verkroppen niet elke passie, zoodat zij tenslotte ontaardt en misdadig wordt. Hun neigingen zijn heftig, maar gezond; zij dorsten niet naar bloed, om hun hartstochten te stillen....

Gezond — maar heftig! Daar school de kern van het probleem. Kan niet een flinke, sterke man met een onstuimig temperament bij ongeluk een moord bedrijven? Stel, dat de planter midden in den nacht ontwaakte! Stel, dat hij ergens stemmen vernam en — argeloos misschien, misschien niets kwaads vermoedend — de tusschendeur opende naar Leo's slaapvertrek! Laat hij den knaap betrappen met een vrouw; laat het de vrouw zijn, die hij zelf vereerde en aanbad! Was het uitgesloten, dat op zoo'n oogenblik ... in den donker ... onbedoeld... zijn vingers een benauwde keel omklemden .... ?

De schilder zat overeind. Hij werd zich bewust, dat deze vragen al sedert lang knaagden aan zijn gemoed, maar dat hij tot nog toe met opzet vermeden had erover na te denken. Nu echter kon hij zijn weetgierigheid niet langer bedwingen. Het mysterie moest worden opgelost, de twijfel moest ge-