ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

juden«. Welnu, het boek van Ravage helt meer over naar het laatste, want in deze beschrijving worden zij in vele opzichten belachelijk gemaakt. Toch is het werk niet in alle opzichten te veroordeelen, daar het ons een duidelijk beeld geeft van de opkomst en het verval dezer financiers. Nathan is de held van het boek, hij was het groote genie in deze familie en toen hij eenmaal naar Londen verhuisde was hun fortuin gemaakt. Amschel Meijer en Schönsche zijn vrouw, de ouders van de vijf Frankforters zijn goed getypeerd en de moeder maakt haar zoons nog meê als baronnen in hun volle glorie en kan den groei van het bankiershuis gadeslaan van uitdragerswinkeltje en wisselkantoor tot machtsfactor op den geldmarkt, daf groote leeningen met een pennestreek kon financieren. Hun groote opkomst hadden zij gedeeltelijk te danken aan hun stillen vennoot Buderus, den vertrouwde van Prins Hanau en Hessen, die toentertijd een der rijksten van Europa was; maar ook Bisschop Dalberg van Frankfort heeft hun zijn steun verleend, zonder welken zij het nooif zoo ver gebracht zouden hebben. De ruimte laat niet toe om dit boek, zij het dan slechts in sommige détails te behandelen; het is overvol van belangwekkende gebeurtenissen en buitengewoon boeiend.

Spionnage en smokkelarij maken menigen historischen roman spannend en behalve dat deze vorm van litteratuur ertoe bijdraagt om onze geschiedkundige kennis op te frisschen, brengt zij ook dikwijls aangename afwisseling. In den loop der tijden is op dat gebied heel wat verschenen en een goede wegwijzer in dat labyrinth zal door menigeen op prijs worden gesteld; zulk een gids heeft de firma Elkin Mathews & Marrot uitgegeven n.1. Nield's »Guide to the best Historical Novels and Tales«. Het is een omvangrijk boekdeel dat ruim 400 bladzijden telt, waarin wij historische romanschrijvers van diverse naties en diverse pluimage aantreffen; om er slechts een greep uit te doen: Scott, Dickens, Thackeray, Buchan, Barrington, Baroness Orczy en Marjorie Bowen; de Fransche schrijvers Balzac, Dumas en Victor Hugo en van de Hollandsche natuurlijk