ANTON PIECK

dende kunst maakt deze prenten belangrijk. Ze hebben inhoud. Bovendien zijn ze helder en nobel van kleur en glanzen zij in een charme van voornaamheid. Hoe meesterlijk weet Pieck in deze beheerschte prentkunst der verluchting te vertolken zijn romantiek, die hem weglokt naar de droomschoone regionen van het geheimzinnige en wonderbaarlijke en avontuurlijke! Hoe innig-Germaansch en tegelijk mystisch-Oostersch toont zich zijn zieleleven in deze uitzwerving naar het Rijk der legendarische werelden van de dichterlijke verbeelding. Moest de romantiek van de oudDuitsche stad en de mystiek van de Middeleeuwen, zooals hij die aanvoelde in de stilte van deVlaamsche begijnhoven, hem niet wegroepen uit Holland? — Toch, weergekeerd, zou 't hem klaar worden, dat de ware mystiek en echte romantiek niet in de dingen bestaat, maar in de sferen van zijn eigen kunstenaarsgemoed. Dan ziet hij niet meer alleen het wonderbaarlijke in hetgeen vreemd en ver is, maar verrukt hem het wonder in wat vlakbij, in eigen vaderland is en ziet hij de legende en de sproke in de stad en het veld van Holland omdat het wonder in zijn eigen gemoed gaat leven

en het alledaagsche van het gewone leven omspeelt met de kleuringen van zijn verbeeldingslicht. Rustig in zijn atelier arbeidend, is hij dan zélf de ridder, die uittrekt op avontuur en de dichter, die van dat avontuurlijke gebeuren genoeglijk vertelt.

Behalve deze minutieus uitgevoerde kleurplaten, die veel tijd vergden, maakte Pieck 20 ex-libris *) (en nog zes geboortekaarten) en bracht hij in de jaren 1921—'27 het aantal houtsneden van 14 op 33, terwijl tevens de Begijnhofmap werd voltooid. Dit oeuvre komt tot stand, zonder dat hij zijn lessen aan het Lyceum te Bloemendaal opgeeft. Bovendien eischt het huiselijk leven, daar hij in 1922 huwt, hem op. Maar juist dit nieuwe leven in eigen gezinssfeer is het, dat in bijzondere mate ten goede werkt. Pieck verhuist van Den Haag eerst naar Heemstede, later naar Overveen,

]) Die in een mapje zullen verschijnen bij Boosten & Stols te Maastricht.