ANTON PIECK

hem. Dit kunstwerk heeft zijn eigen merk. Er speelt een blijde kleurigheid in. Welk een dartele sprankeling van geel, rood, groen, wit, bruin, blauw in talrijke schakeeringen. Toch staat het geheel gedrenkt in een fijnen grijzen toon. Dit is geen afbeelding van dewerkelijkheid.al schijnt dat zoo. Men ziet geen zonneschijn. Schaduwen bespeurt men niet. Toch is het schilderij vervuld van licht. Hier zijn de stille schijningen van een verklaarden geest, 't Licht komt niet van buiten uit de natuur, maar van binnen uit des kunstenaars gemoed. Dat is iets nieuws, zéér te bewonderen. Hier openbaart zich een religieus sentiment. Blijheid en mijmering zijn de elementen van deze kunst. Zij is niet spontaan in haar uiting. In aandachtige peinzing is het schilderij langzamerhand geworden. Men moet er zich geduldig toe zetten, om zoon werk te genieten, 't Zit vol leuke verrassingen en geestige vindingen. Maar ze springen er niet uit. Men moet ze opsporen. In dat zoeken en vinden zit een fijn geestelijk genot. Telkens weer ontdekt men iets nieuws. Het is als een verhaal vol aardige wendingen en luimige zetten, dat men proevend leest. Dan voelt men steeds sterker, hoe gevoelig dat alles is in elkaar gezet en delicaat opgebouwd. Men merkt, hoe deze drukke veelheid helder is geordend. Er is een innerlijk verband, waardoor heel het warrelig gedoe rustig tezamen wordt gehouden. Hier is een luidruchtige vroolijkheid en dolle uitgelatenheid, gezien door een kunstenaar, die zijn behagen heeft aan de feestende vreugde en in wijze bezinning zijn comedie humaine bespiegelend uitbeeldt. Over al dit lawaaiig leven speelt de glans van een milden glimlach.

Eigenlijk is deze Kermis een verzameling van talrijke schilderijtjes, die kunstig zoo zijn gegroepeerd, dat zij een harmonisch geheel vormen. Dit is een compositie, die men vindt bij Bruegel in „Kinderspelen" en „Spreekwoorden". Rondom het stadsplein staan rustig de eenvoudige woningen. In dat stadsgedeelte zit een mooie bouw. De kleuring der daken en gevels is gedempt. Levendig is het figurenspel van raampjes, deurtjes en schoorsteentjes. Plastisch is goed uitgedrukt de vorm der dakpannen in de plakken kalk.