ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

ten. In 1844 kwam hij te overlijden en werd opgevolgd door zijn zoon Oscar, gesproten uit zijn huwelijk met Désirée Clary, wier zuster gehuwd was met Joseph Bonaparte, die eigenlijk met Désirée had willen huwen, maar in den tijd van hun verloving begeerde Napoleon zelf haar tot bruid en ten slotte dong Bernadotte naar haar hand, van welk huwelijk hij nooit spijt had.

De schrijver had geen beteren titel voor zijn boek kunnen kiezen; de carrière van Bernadotte is inderdaad «amazing» geweest. Het boek is rijk geïllustreerd en fraai gebonden, zoowel innerlijk als uiterlijk een sieraad voor de boekerij.

In Engeland komt er wekelijks nog steeds een z.g. Crimebook uit, terwijl de markt bovendien overvoerd wordt met detective-romans; onlangs werd mij toegezonden: »A Book ot Crimes«, van de hand van Mac Nalty (Elkin Mathews, prijs 12 shilling 6 pence). Hierin worden twaalf historische misdrijven beschreven en een ruime plaats is ingeruimd aan biografische aanteekeningen over de misdadigers, die deze euveldaden begingen. Slechts twee moorden worden daarin behandeld, een edelman die zijn rentmeester vermoordt, en een lakei die zijn edelen heer en meester om het leven brengt. Er komen eenige vergiftigingszaken in voor, welke reeds meermalen in andere boeken uitvoerig beschreven werden. Ook rechterlijke dwalingen zijn niet vergeten en dit boek is voor hen, die studie maken van de criminologie, wel lezenswaard.

Het moderne China.

Hoewel niet bepaald een Engelsen boek, wil ik het in deze rubriek gaarne een plaats inruimen en noem daarom met enkele woorden de uitmuntende vertaling door Elsie Martin Jones van Dr. Legendre's studie over China, waarvan de uit het Fransch vertaalde Engelsche titel luidt: »Modern Chinese Civilization« (Cape, prijs 12 shilling 6 pence). Legendre staat uitvoerig stil bij de historische en economische factoren, welke het huidige China beheerschen. De revolutie bracht dat land geen vooruitmaar achteruitgang. Het is ten prooi aan alle mogelijke avonturiers, het is onder den invloed van het Bolchevisme en moord en doodslag zijn schering en inslag. Aan den rijken inhoud ontleen ik nog de rol der vrouw in het familieleven, de ondankbare taak der vrouw in het huwelijksleven — haar positie verbetert eenigszins als een zoon geboren wordt —, de domme ontbossching, welke een nadeeligen invloed op den landbouw meesleepte, met hongersnood als direct gevolg; beschrijving van steden en straten, kleeding en voedsel, kunst en wetenschappen. Legendre geeft ons een goed beeld van wat er in het huidige China omgaat.