WIND OP DE MOLENS.

land van koeien en koeierkes. De koorddraaierszoon sprak niet dadelijk. Hij was traag van gedachten zooals de ossen loopen, stap voor stap. Eer ze t' ende van de voor zijn is de haas al drie keeren rond den akker gevlogen, 't Was hunne gewoonte tesamen na de mis een pot bier te gaan drinken in Den Keizer Napoleon, den grooten herberg op het plein waar ook de burgemeester kwam, de schepenen, de brouwer en de schoolmeester; maar deze laatste ging dan zitten aan het kleine tafelken bij de deur.

Een blinde vink sloeg in zijn kevie onder de berookte balken. Zij kende niets meer dan tien nootjes, altijd dezelfde, en zij zong als een heel keuken-gerei. Dries vroeg sigaren. Ze zaten nevenseen, dronken eens en keken malkanderen aan. Bij iederen dronk klokte het bier frisch en hun keelgat klepte. Ze bleven luisteren naar de vink.

— Ach Rooseke! zuchtte Dries plots.

En alles was veranderd: hij hoorde niet meer het lieke van de vink. Met neergeslagen oogen keek hij in zijn glas. Een troebel licht zeeg door de ruiten, vertriestigend de klucht der trilling die zijn neus toeneep. Zijn kloef-kin hing zwaar op den knoop van zijn groenen das, hem eens door Rooseken Smets ten geschenke gegeven. Deze vreemde jongen bleef kluchtig zelfs in zijn leed.

— Ja, sprak hij, ze zijn gekomen. Voske Fijnaerts had gelijk, 't Is gedaan. Met den hooitijd moeten Rooseke en 't meken hunnen pak maken, Ge moet zien hoe triestig het huizeken is. Barbara, zoo oud en toch zoo blij altijd, doet niets dan weenen met heur handen op de oogen, Rooseke heeft zes pond van heur gewicht verloren.

Zijn oogen fosforeerden langs hunnen schaduwkant in 't blauw gewolk van den pijpesmoor. De vink zong zijn keel heesch, spon naaldscherpe toontjes die waren als 't sissen van boter in de pan. Dries peinsde: nu heft Anna voorzichtig het scheel op en kijkt of den deeg niet genoeg gerezen is. Een blaaske speeksel zwol in een mondhoek.

Guide kruiste plots de armen op de tafel en fluisterde stil:

— Dries van mijn hert, 't kan gebeuren dat men den eenen of anderen avond een geweerschot lost in de vensters