KRONIEK.

wekt. Voor zijn ideeën en gedachten staat men nu veel ontvankelijker dan op eenig ander tijdstip zijns levens het geval was. De gemeenschapskunst in haar nobelste vormen heeft de laatste jaren haar invloed aanzienlijk uitgebreid.

We herinneren ons dat toen in 1917 bij de Wereldbibliotheek „Grashalmen" versoheen, een bloemlezing uit de gedichten van Walt Whitman, dit onze eerste kennismaking was met dezen eminenten geest, wiens leven moeilijk en voorbeeldig was en wiens werk voor duizenden de waarde had van de reddende hand in dagen van vertwijfeling. Daarvoor was, vertaald en verzameld door Maurits Wagenvoort, reeds in 1898 een bloemlezing verschenen en vijf jaar eerder had in de serie „Mannen en vrouwen van beteekenis" een studie van J. Peaux over Walt Whitman het licht gezien. Noemen we dan nog volledigheidshalve een studie van G. W. van Nouhuys in '95 over Whitman verschenen, dan zijn we ook uitgepraat; in ons land werd aan een der grootste geesten van de vorige eeuw niet meer aandacht besteed. Men moet beschamend bekennen, dat over internationale tennisspeelsters een uitgebreider literatuur in onze taal bestaat. Vrijwel in alle talen zijn de voornaamste werken van Whitman versohenen, zelfs in het Russisch en Japansch en over hem en zijn oeuvre bestaan in het Engelsch tal van werken.

Voor wie de in het buitenland verschenen studies over Walt Whitman kent, brengt de nu juist in het Nederlandsen verschenen studie van Ir. R. Loman geen nieuwe gezichtspunten en zij werpt op de figuur van den denker en op de persoonlijkheid van den dichter geen nieuw licht. Maar toch is de studie van Ir. Loman een zeer welkome en zeer noodige uitbreiding van de Whitman-literatuur in ons land, waarmede het — het moge blijken uit bovenstaande korte opsomming — maar heel magertjes is gesteld. Ir. Loman heeft het wezen van Whitman's poëzie volkomen doorvoeld en begrepen en hij heeft ook de gave zijn gewaarwordingen over te brengen aan den lezer, wat werkelijk geen gemakkelijke taak is bij deze poëzie. Hij heeft het leven en het werk van Whitman met liefdevolle toewijding bestu-