TOONEEL OVERZICHT.

toevlucht nemen om het publiek althans maar te pakken, en er zelf zijde bij te spinnen. Zoo ongeveer als een schrijver, wiens romans niet veel succes hebben en niets opbrengen, en die nu maar een „thrilling, exciting" sensatie detective-verhaal gaan schrijven. Op innerlijke, geestelijke, cultureele waarden komt het dan niet meer aan, het eenige doel is: den toeschouwer geboeid te houden, op welke manier doet er niet toe, al is 't nóg zoo'n kinderachtige en goedkoope.

Een handig oolijkerd, Hans Nesna, is zelfs op het idee gekomen, de „faits divers" en de verschillende rubrieken van een courant er voor te exploiteeren, en een dagblad ten tooneele te brengen, in een stuk De Levende Medusa. Het gezelschap De Speeldoos heeft daar een aardig amusements-succes mede behaald. Er wordt zelfs de flauwiteit bij geslikt, dat een jonge, knappe redacteur van een courant, de Medusa, onder de vrouwelijke abonné's verloot zou worden! Politieke gebeurtenissen, Binnenlandsch Nieuws, en allerlei „faits divers" van de courant worden ten tooneele gebracht, zoodat het stuk eigenlijk meer op een Revue gelijkt, en laat ik er bij zeggen dat deze Revue over 't algemeen uitstekend gespeeld wordt, en zeer vermakelijk is. Werkelijk, De Krant, die men ziet (zooals de ondertitel luidt) is heel wat amusanter dan de krant die men leest gewoonlijk is. Nog een aardige vondst er van: de politiek wordt ten tooneele gevoerd in. . . . een Poppenkast! En om het stuk nóg „couranteriger" te maken, verkocht een leuke krantenboy in de pauze heusche exemplaren van De Medusa!

In Het Apeneiland van Bellmuth Unger zijn we in de Robinson Crusoë-sfeer, maar de keuze van dit stuk is geen gelukkige greep van het Rott. Hofstadtooneel geweest. De dochter van een multi-millionair, Patricia, spant zich er voor, nadat een jammerende vrouw haar vader daartoe om hulp is komen smeeken, om op een onbewoond, onbekend eiland in de stille Zuidzee, den daar indertijd na een schipbreuk achtergelaten man van die vrouw te gaan opzoeken. Met een daartoe gecharterd jacht gaat zij, vergezeld van drie vrij onbenullige aanbidders en den huisknecht harer familie, het onbekende Apeneiland opsporen. Het wordt inderdaad gevonden, maar door een orkaan vergaat het jacht, juist als de ontdekkers op 't eiland zijn, en zóó zijn deze, zonder kleeren en zonder proviand, genoodzaakt, er een soort Robinson Crusoë leven t2 leiden. Het blijkt dan dat de knecht de eenige flinke, energieke, nobele Man van het gezelschap is, en natuurlijk wint hij het hart van de millionairsdochter, met wie zij in een eigengebouwde hut gaat wonen om later, als papa met een nieuw

v 6