WIND OP DE MOLENS.

veld een beetje graan oprijst waarmee wij ons brood maken. En gelijk hadden ze. 't Past niet om met witte handen te gaan spreken aan de arme menschen.

De man van de kleine vertelsels, precies lijk hij 't gewoon was, kwam somwijlen 's Zondags. Ze klommen te gare den zolder op om er naar de duiven te gaan kijken. Op kleine stapkens en pijpen rookend wandelden ze de velden in om te zien naar het graan dat opkwam. Een fijne gefriseerde hemel welfde zich over den achternoen. De rest van de week werkten ze allebei eerlijk, de eene aan zijnen trog, de andere aan zijn schaafbank. Maar dezen dag dan rustten ze uit precies lijk Onze-Lieve-Heer. Ze hadden een frissche ziel alsdan, gewasschen in vol water lijk dit waarin ze in waschten hunne handen en hun gezicht van menschen, die maar alleen den dag des Heeren hebben om zich schoon te maken vóór Onzen-Lieven-Heer.

Thans bezat de Zondag voor Dries een andere beteekenis, een geheiligde. De rijke en de arme gingen 's Zondags mis hooren, maar de mis is alleen gelezen voor deze die zijn handen gebruikte voor een heele week werk. Zij heiligt de korte stonden des levens' als men aan zijne ziel kan peinzen. Dries zag dit thans klaar en duidelijk in. Eertijds, peinsde hij, was de Zondag voor mij eenvoudig een dag dat ik een beetje meer at dan 's werkendaags. Anna bracht een schotel pannekoeken op of rijstepap. Daarna moest men pintjes bier gaan pakken. De rijken hebben een leven van gevet vee. Hij had niets anders meer dan misprijzen voor dien vetten, dikken Dries, die, alnaargelang de gal na 't drinken zonk of opsteeg, het menschdom bekeek van den goeden of den slechten kant.

't Was verwonderlijk hoe hij, sedert hij aan 't werk getrokken was, een heel ander begrip van de dingen had gekregen. Als hij zijn schaaf voortduwde liep er een licht vóór zijn hand; hij zag zijn gedacht zoo duidelijk en klaar als de aderkens in 't hout. In de dorpen precies lijk elders begon men zich koortsig te roeren voor de komende verkiezingen, 't Kasteel en de pastorij spanden samen voor éénen candidaat en stelden dien tegenover de democraten.