OUDE DORPSFIGCREN.

scherper opzetten verleenen, hetgeen dan ontaarde in het zoodanig aandikken en overkrassen van de lijnen, dat je door het heele teekenboekje heen datzelfde figuurtje in reliƫf kon bewonderen.

Zooals op de meeste scholen was de teekenles verreweg de rumoerigste en misschien ook droeg dit teekenboekje, met voorbeelden van een vierkantje, waarin een cirkeltje en een cirkeltje waarin 'n vierkantje, daar wel eenige schuld aan, want dit prikkelde nu juist niet de kinderfantasie. Maar de goede meester moest dat ontgelden en omdat hij toch al moeite genoeg had zijn kalmte te bewaren, wanneer hij een der kinderen zat voor te teekenen, werden er in deze les, die de kortste van alle lessen was, de meeste klappen rond gedeeld.

Wij stopten de zakken van z'n lusteren jas vol met griffelstompjes en sommigen hadden daarin groote vaardigheid, want als hij langs hen heenliep, lieten ze er zoo'n heel handje tegelijk inglijden, Omdat hij zelf de gewoonte had, alle griffelpeukjes, die wij weggooiden te verzamelen, had ie het eerst niet zoo gauw in de gaten gehad. Maar eindelijk op een morgen had hij boos gezegd, dat hij onze goedgeefschheid zeer op prijs stelde, maar dat we dan centen in zijn zak moesten stoppen. Doch onze kinderharten waren zonder mededoogen en na een poosje begon het weer opnieuw, zoodat de goede man eens per dag zijn zakken boven den prullenbak binnenste buiten moest gaan keeren.

Toen we hem deze bezigheid zoo gelaten zagen verrichten, voelden we een beetje medelijden en was de aardigheid er af, maar eenigen tijd later kwamen we op het idee om het lokaal zelf met deze griffeltjes te gaan bezaaien, hetgeen een geluid maakte of het hagelde.

De leesles was veel rustiger. We hadden wat het literaire betreft geen andere lectuur dan de zeer paedagogische boekjes van ,,De Oude Tolbaas", waarvan sommige kinderen de geschiedenis al kenden van hun Vader of Moeder, die dezelfde boekjes ook reeds bij Meester op school hadden gelezen. Het papier was dan ook allesbehalve wit en daar, waar de geschiedenis op zijn mooist begon te worden was