MET EEN MOTLEZEL DOOK DE DAUPHINJ5.

keerden kant beklommen had, en bestellen kaarten, omdat we onzen weg zelf willen uitscharrelen. De romantische aantrekking van landkaarten is al heel oud. Columbus reeds werd er half gek van, sliep er mee onder zijn kussen, belegerde er alle mogelijke vorsten en vorstinnen mee en gebruikte ze als strijdbanier, wanneer er muiterij aan boord was. En de kaarten van de Dauphiné, daar zit muziek in. Wie, met twee gezonde beenen en ooren, kan den lok-roep weerstaan van zulke namen : Dormillouse, Eychauda, Ailefroide, Gioberney ? Nu zijn er, zelfs van de Dauphiné, alweer kaarten en kaarten. De groezelige spinnewebben van den Franschen generalen staf zijn groot genoeg om bij eenigszins liefderijke behandeling in een niet al te hard briesje, als fokke-zeil dienst te doen ; dat ze in hun onontwarbaar streepjes-gewriemel de futuristen tot teekenvoorbeeld gediend hebben, is zeker. Wanneer je er naar kijkt, is je eerste gedachte, wanhopig verdwaald te zijn, en onmiddellijk daarop treedt een gevoel van duizeligheid in, ook al kijk je zoo strak mogelijk naar de laagvlakten. Hoe anders de kunstwerkjes in zakformaat van Duhamel ! Zij zijn gedrukt in bruin, blauw, rood, wit en zwart. Het wit en zwart waren gelijk aan elk ander wit en zwart, hetgeen ons aanvankelijk wel eenigszins teleurstelde. Maar het bruin, waarmee de weiden en verdere sprietjesvlakten zijn geteekend, is het zachte bruin van de nestharen der jonge hondjes, der jeugdige gemzen, der buitelende beertjes, der mekkerende bergschapen. De blauwe lijntjes der gletschers zijn dunne streepjes hemel, de hemel der kruisvaarders vlak bij Palestina, de hemel van Alexander aan den Indus, van Rome wanneer het er niet regent, van Cézanne en Van Gogh in hun meest wolkenlooze schilderijen. De roode driehoekjes, die de toppen voorstellen, kan ik niet anders beschrijven dan kardinaalshoedjes. Dit kleuren-orkest alleen is al genoeg om iemand, dolzinnig van horizonnenziekte, wanhopig naar hoed en stok te doen grijpen. Maar eerst huurden we een paard.

(Wordt vervolgd).