BIJ HERMAN GORTER's DOOD.

grond waar het lichaam blijft" — om met den dooden dichter te spreken — nu ik mij neerzet om mijn herinneringen aan dezen zeldzamen mensch te verzamelen.

Groot en eenzaam, zooals men in het hooggebergte soms nog plots een eenzamen boom aantreft, zoo heeft de Dood hem geveld, in de stille hotelkamer van „Terminus" te Brussel, waar hij zich, in den trein van Bazel op weg naar Holland plotseling ziek geworden, heen begeven had.

Omdat hij zoo een groot en gaaf mensch is geweest — ondanks veel verscheuring welke in hem heeft gewoed — omdat hij zoo in alle opzichten een zeldzame figuur was in dit leven vol van soms overstelpende banaalheid, daarom schijnt het mij goed, dat ieder die hem van nabij gekend heeft, nu van hem vertelt, nu hij van ons weg is gegaan.

De dichters eischen hem thans op, en zullen van hem verhalen; zijn politieke medestanders en tegenstanders — en hoevele medestanders zijn in den loop der jaren zijn tegenstanders geworden ! — hebben hem herdacht, maar dat alles kan mij, doodgewonen bekende, niet weerhouden om op mijne wijze Herman Gorter te herdenken.

Ik kwam met hem voor het eerst in contact in 1914, in het begin van den wereldoorlog. Jaren tevoren had ik al eens plan gehad om staats-examen te doen, maar de animo was niet groot geweest, en het was bij een weinig serieuze poging gebleven. Maar in 1914 besloot ik toch weer de vaardigheidsproef in de oude talen voor de gevreesde commissie in Utrecht's Tivoli af te leggen, en ik zocht een geschikten repetitor.

Iemand zeide mij : „Ga eens naar Gorter, in Bussum. Hij moet buitengewoon goed zijn, tenminste — wanneer hij met je kan opschieten."

Ik vroeg schriftelijk of hij mij eens ontvangen kon ; hij bepaalde dag en uur, en ik ging naar hem toe. Ik herinner me nu nog, hoe ik voor de eerste maal zijn werkkamer binnenkwam ; Dr. Gorter stond naast zijn schrijfbureau, een rijzige, sterke kerel, een jonge vijftiger, met zijn gemillimeterden kop. Zijn oogen, doordringend maar vroolijk, lachten achter de glazen van zijn lorgnet. En wanneer hij