DE BEDROGENE.

verschijning zoo vreemd, onwerkelijk, ja bijna onmogelijk geworden, dat ik hem ver van mij, thuis wenschte en mij vastbesloten voornam, den volgenden dag deze handelwijze niet te herhalen. Van een wegvluchten zou zeker geen sprake meer kunnen zijn. Toch was ik niet gelukkig door dit nieuwe leven en deze nieuwe kameraden, van wie enkelen zelfs reeds hadden gepoogd mij te bespotten ; dit was even weinig het geval als ik mij voor hen en dit nieuwe leven vreezen zou. Doch ik nam eene nieuwe, frissche, ongekende levenskracht in alle poriƫn van mijn lichaam en mijner ziel op, het was mij als ontwaakte mijne schuwe ziel uit den duisteren slaapwandelaarsnacht mijner grauwe, verlaten jeugd in den lichtenden dageraad van een vreemd, nog ongewend, doch krachtig en begeerlijk leven. Zoo behoorde ik spoedig tot die leerlingen, die niet de besten zijn, doch altijd voldoende rapportcijfers hebben, die altoos opgewekt schijnen, zonder overdrijving meedoen aan sport, voor wie men noch eene bizondere bewondering, noch verachting of spotlust ondervindt, doch die een heimelijk heimwee meedragen in hun hart, dat geen mensch vermoedt, en dat plotseling op een of andere wijze in onverwacht kontakt en meestal in konflikt komende met onvermoede werkelijkheden van het nog onbekende leven, eensklaps hun geheele karakter als het ware kan veranderen.

Men kan zulk een verborgen heimwee niet straffeloos in zich omdragen. Toch is het het deel van allen, die ook slechts een enkel gelukkig uur in hun leven hebben gekend. Spoedig zou ik leven en menschen in een geheel ander licht zien, als plotseling en fel door den bliksem eener snel en diep in het hart slaande liefde verlicht en mijne ziel zou zich waarlijk vormen, of eigenlijk slechts haren ouden, waren aard der eerste, eenzame jeugd herinneren.

Ik was 15 jaar oud geworden en de tijd was gekomen dier eerste maanlicht-doorschemerde avonden, dat men, eenzamer dan ooit, met warme, prikkelende handen en klam voorhoofd rondzwerft door de straten in, en over de velden buiten de stad. Voor mij was dit nog altoos moeilijker, doch ook ik wist mijne bewakers te ontsnappen en gaf