DE ROMAN VAN EEN SCHILDER

teren de aandacht. Vreemd! zij wist het nauwelijks, dat zij weende. Voorzichtig stak zij den wijsvinger uit en beroerde den lichtenden traan. Daarbij lachte zij stil en onhoorbaar.

Vervolgens streek zij met de vlakke palm vluchtig langs de bruine lokken. Het was een oude liefkoozing, die zij nog van vroeger kende en zich plotseling herinnerde. Zoo streelde zij den kunstenaar, wanneer hij door zijn werk was uitgeput. Hoe weinig was er sedert dien veranderd! Zij kon zich verbeelden, dat hij uit zijn atelier kwam, vertwijfeld na een vruchteloozen kamp met de materie, afgemat door zijn streven om de stof te kneden naar zijn ideaal. En nu wilde hij uitrusten aan haar voeten. En zij poogde zijn smart te doen bedaren. En werktuigelijk begroef zij haar beide handen in de kastanje-donkere krullen en woelde en woelde door het welige haar

Hoe lang zij zoo bij elkander bleven? — zij wisten het niet. Zij verloren het begrip van den tijd en merkten niet, dat de middag verstreek en de schaduwen van den avond sluipend naderden. Zij hoorden niet, dat de deur der kamer geopend en zachtkens, o zoo zachtkens! weer gesloten werd. Daarop onstond er een fluisteren en stommelen in het huis en er werd bedrijvig op de trappen geloopen en eenmaal bonsde er een zwaar en hoekig voorwerp de treden af. Gedempt klonken er korte, nijdige bevelen. Dan werd het wederom stil, zoo stil, dat de woning uitgestorven leek. Was het deze volkomen stilte of was het de plotselinge duisternis, die de twee gelieven wekte? Verschrikt sprongen zij op, beiden tegelijkertijd, en zij ontstaken de lamp en zij belden de dienstbode. En uiterlijk toonden zij zich eenigszins verontwaardigd, toen zij vernamen, dat Merker met de familie Goedeman vertrokken was — om voorloopig niet terug te keeren.

Het was de planter, die de beide anderen had meegetroond. Hij had den middag gebruikt om zijn valiezen te pakken en er was een auto besteld, die hem tegen zessen naar Maastricht moest brengen. Aan het station wilde hij wat eten om vervolgens met den avondtrein naar