ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

uit het kinderleven voorkomen, wel het aantrekkelijkst; het deed ons denken aan de eerste passages van »Beau Geste«.

»Medal without Bar« door Richard Blaker (Hodder & Stoughton) is erg lang, het telt 635 pagina's en kost daarom ook een shilling meer dan de doorsnee-roman van 71/., shilling. Menigeen zal zich voor dien extra shilling bekocht voelen, al werd dit boek dan in de eerste maand na het verschijnen reeds herdrukt. Het is veel te lang, en ook langdradig, en heeft veel van Mary Lee's eindeloozen roman, dien wij in Maart hebben gerecenseerd. De held van het verhaal is een advocaat, die op 36-jarigen leeftijd dienst neemt en in den oorlog gaat, eerst als soldaat. Later wordt hij bevorderd tot officier, wanneer hij van de infanterie naar de artillerie overgaat. Een groot gedeelte van zijn diensttijd brengt hij in oefeningskampen in Engeland door, en daar ontmoet hij Henderson, een officier, die veel heeft van Güntz uit »Jena oder Sedan« en die ook alle mogelijke theorieën verkondigd, welke bijzonder juist zijn. Gedeelten van dit boek doen ons denken aan »Retreat« (zie Maart-af 1.), vooral wanneer de nutteloosheid van dominé's ter sprake komt. Als hij een beeninfectie heeft opgedaan, wordt hij naar Egypte gezonden en heeft daar een vrij kalmen tijd, totdat de oorlog afloopt. Als gezegd is het boek veel te lang en ook daardoor weinig boeiend.

Als hekkensluiter noemen wij »The World's Coarse Thumb«, van W. Burnard Phillips (Elkin Mathews), waarvan het eerste gedeelte veel heeft van »Journey's End«, omdat de vriendschap van Harry Peveril en Denis Harvey hierin een groote rol speelt Harry sneuvelt, maar vóór zijn dood bekent hij aan zijn vriend, dat hij een meisje in hun dorp heeft verleid en hij verzoekt Denis niet alleen voor haar te zorgen als hij er niet meer is, maar vooral alles te doen wat in zijn vermogen is om dit te verbergen voor zijn ouders, zijn zuster Chris (met wie Denis in stilte verloofd is) en zijn verloofde Sybil. Als hij te voren had kunnen vermoeden in welk een impasse deze belofte hem zou brengen, zou Denis haar niet gedaan hebben. Na den oorlog komt hij in Horner's Bridge terug, een van de voorstadjes van Londen, en dan blijkt hem al spoedig dat er van Lloyd George's belofte van »Homes for Heroes« even weinig terecht is gekomen als van diens andere beloften. De van het front teruggekeerden zien de beste baantjes ingenomen door hen die thuis bleven, zij kunnen op zijn best werkloozensteun krijgen. De klassen-afscheiding, die in de loopgraven voor broederschap had plaats gemaakt, wordt na den vrede weer in eere hersteld en Denis moet het ondervinden, dat zijn pogingen om hierin verandering te brengen, op mislukking uitloopen. Hij wordt, omdat hij het verleide meisje helpt, voor den vader van het onwettige kind aangezien en zijn verloving wordt ver-