DE AVONTUURLIJKE JEUGD VAN LAUZUN

ook de met Lauzun gewisselde liefdeseeden; in elk geval doet zij erg onverschillig tegen hem, hoe hij zich ook in de weer betoone om haar te heroveren en hun onderbroken idylle voort te zetten. Toch heeft zij niets van haar opgewektheid verloren; gaandeweg laat zij zich weder door haar vroolijk humeur medesleepen; zij geniet opnieuw ten volle van het vermakelijk en verleidelijk bestaan, waarvan ze jaren lang gespeend is gebleven. Lodewijk XIV wordt getroffen zoowel door de spitsvondigheid van haar geest als door de pracht van haar welgevormd lichaam, en geraakt onder de bekoring van hare donkere oogen. Reeds kwistig door het lot begunstigd, ontbreekt alleen nog aan deze prinses het buitenkansje de verovering van den Koning in persoon tot een goed einde te brengen; zij toont voldoende dat zijn hulde haar welgevallig genoeg is opdat zij deze niet zou verstooten, mocht ze haar worden aangeboden. Reeds wordt en gefluisterd, dat Mademoisselle de la Vallière niet lang meer de uitverkorene van den vorst zal blijven. Van haar sulligen echtgenoot heeft Madame de Monaco weinig te vreezen, maar Puyguilhem waakt opbaar, bespiedt haar voortdurend, gaat de gangen van den Koning öa. Misschien hecht hij des te meer waarde aan haar, nu er een beetje tegenkanting en verzet komt, nu hij den prikkel gewaar wordt van een ofschoon niet pijnlijke, toch kwellende jaloerschheid. En terwijl de meeste mannen er niets tegen hebben hun gemalin, hun minnares door den vorst gecourtiseerd te zien, en zij er zich feitelijk op beroemen, eer dan er zich over te schamen, wanneer deze zich gewaardigt zich aan de door hen beminde vrouw te interesseeren, ja zelfs er geen bezwaar in zien met hem een geluk te deelen, dat door een Koning met kan worden ontwijd, is Lauzun te verwaand om in die deeling toe te stemmen; hij zal op den regel van hét courtisansmidden uitzondering maken en zelfs voor zijn Koning geen afstand doen van wat hij meent zijn recht te zijn.

Wanneer de eerste praatjes over 's Konings voortdurende attenties voor Mme de Monaco hem ter ooren komen, waarschuwt hij de geliefde, smeekt haar hem niet ontrouw te worden. Zonder de gevolgen van zijn optreden te duchten,

IX -j