DE AVONTUURLIJKE JEUGD VAN LAUZUN

onder den aandrang van zijn gekwetste fierheid en zijn versmade genegenheid, komt hij in opstand tegen het verraad, dat in 't geheim wordt bedisseld; hij gaat zoover de prinses te bedreigen, gewag te maken van compromitteerende brieven, waarvan hij zweert gebruik te zullen maken, zoo het noodig mocht zijn. Door de schoone zélve op de hoogte gebracht, ontbiedt de Koning den jaloerschen minnaar en — om zich van hem te ontdoen en de handen vrij te hebben bij haar, die hem nu bekoort — vindt hij er niets beters op dan Lauzun met een militaire zending te gelasten, welke dezes onmiddellijk vertrek noodzakelijk maakt, heel naar het Zuiden van Frankrijk, in Béarn, waar zijn dragondersregiment zich toenmalig ophield. Lauzun aarzelde niet het hoofd te bieden aan de vorstelijke willekeur; zijn driftigkarakter laat zich niet zoo gewillig plooien als de verwende vorst 't heeft gemeend, gewoon allen voor zijn «bon p'laisir»te zien zwichten.Buiten zichzelven van ergernis, slingert Puyguilhem hem een onbeschaamd antwoord naar het hoofd, hem verzekerend dat hij liever van zijn ambt zal afstand doen dan thans te vertrekken, dat zijn ontslag trouwens klaar ligt en het hem niet aanstaat zijn degen langer in 'sKonings dienst te gebruiken. Zooals gewoonlijk blijft Lodewijk XIV volkomen meester over zichzelven, windt zich niet op, vergenoegt er zich mede zijn onwilligen officier er op te wijzen, dat hij onverstandig handelt en spoedig tot inkeer dient te komen. Er blijft Lauzun niets anders over dan zich uit 's konings vertrek te verwijderen. Schuimbekkend van ergernis, ijlt hij naar de woonst van zijn nicht, treft haar echter niet tehuis aan, moet er zich tevreden mede stellen zijn woede te koelen op een spiegel, welken hij in duizend stukken slaat. Nog denzelfden avond weet iedereen aan het Hof wat er voorgevallen is.

Een paar dagen later zat Puyguilhem in de Bastille opgesloten en kon er rustig mijmeren over de gevaren welke men loopt, wanneer men het aandurft zich tegen een despotischen meester te verzetten. Deze rustkuur moet voorzeker van grooten invloed op zijn karakter en zijn moraal