DE AVONTUURLIJKE JEUGD VAN LAUZUN

te sussen en de zaak in der minne te regelen. Lauzun kwam er met excuses van af, welke hij zich ten overvloede bereid verklaarde te formuleeren. Tusschen hem en Madame de Monaco wat 't natuurlijk voor goed gedaan. Zoo eindigde zijn eerste liefde. Niemand heeft ons ooit over een tweede gesproken....

Zelfs Lodewijk XIV schijnt hem zijn listige «vendetta» niet kwalijk te hebben genomen. Wie weet heeft ook hij niet in de vuist gelachen om de snaaksche comedie door den vindingrijken jonker gespeeld en hem dank geweten voor het onverwacht voorwendsel dat dit voorval hem aan de hand deed om met een uitgediende maïtresse af te breken en deze verder aan de zorgen van haren gemaal over te laten?

Wat er van zij, door zijn gevangenisstraf had Puyguilhem er niets van de koninklijke sympathie of van zijn bijval en zijn invloed aan het Hof bij ingeschoten. Hij praat, schertst, intrigeert, danst, flirt gelijk weleer, schittert op alle feesten, als om den verloren tijd in te halen. Tot nieuwe krijgstochten hem van het Hof wegroepen. Gedurende de campagne van 1667 onderscheidt Puyguilhem zich voortdurend; hij neemt aan de inname van Kortrijk en Rijssel deel, achtervolgt te Doornik de Spaansche achterhoede en chargeert ze, vier-, vijfmaal achtereen met zooveel stoutmoedigheid, dat hij uit het gevecht terugkeert met drie degenstooten in zijn aan flarden gestoken habijt en met tot op den draad door sabelhouwen gekloven botten. In 1668 zet hij de reeks zijner wapenfeiten voort en gedraagt zich, vooral te Dê-le, heldhaftig.

Lodewijk XIV, die een zwak voor alle dapperen had, stelde hem aan tot »colonel général des Dragons«, een nieuwe betrekking welke hij ten gunste van den kranigen kavalerist schiep, aan het hoofd der garde-officieren.

't Zal kort daarna zijn, dat Lauzun bet groot avontuur te wachten staat, dat heel het Hof in opschudding brengen zal: de late, hardnekkige liefde welke Frankrijk's edelste en rijkste prinses, 's Konings eigen nicht, Mademoiselle de Montpensier, voor hem zal koesteren en waardoor hij op