EMMA, DE BRUID

— En dat is toch ook de eenige raison d etre van haar bestaan! zei Ips, naïef-overtuigd.

— De vrouw, voor wie 't kleeden 'n soort sport is, die zij met hartstocht beoefent, doet dit alleen om....

— De man te behagen! klonk het in algemeen koor. Maar er gingen ook nog wel andere stemmen op.

— 'n Vrouw wil andere vrouwen óók wel graag overtroeven: we moeten nu niet te eenzijdig worden! Mooier, liever, aantrekkelijker, smaakvoller dan anderen te zijn, ziedaar de triomf van de vrouw.

— Ja, zei Emma, met een gelukkigen inval, de vrouw wil zegevieren over andere vrouwen, om.... aan één man te behagen.

En zij geloofde wel, dat door een van allen deze uiting aan Jacques zou worden overgebracht, en dat hij er weer een nieuw bewijs harer liefde in zou zien

— IJdelheid, zei Hermance, is de oerdrift der vrouw. Als kindje van vijf of zes wendde en keerde ik me in 'n nieuw jurkje voor de spiegel.... met natuurlijk geen ander gevoel, dan de bevrediging van m'n eigen ijdelheid. n Eenzame vrouw op 'n eiland zou zich misschien juist wèl zoo mooi mogelijk maken: 't was wellicht 't eenige pleizier, dat ze bezat!

— 't Is waar, dat haar natuurlijk schoonheidsgevoel 'n vrouw er toe drijft, zich zoo goed mogelijk te kleeden.

— 'n Echte vrouw zal zich alleen comfortabel voelen in kleeren, die zij zelf gekozen heeft in harmonie met haar persoonlijkheid.

— 'n Vrouw, die in de spiegel ziende, tevreden over zichzelve kan zijn, voelt op dat oogenblik geen ander verlangen meer!

— Dat is waar. De echte vrouw heeft altijd 'n culte voor zichzelve; de vrouw, die zich respecteert, wèl, die verzorgt vanzelf haar kleeding.

En de man let veel minder op de kleeren van de

vrouw, dan men gewoonlijk denkt: hij ziet het ensemble, en krijgt daarvan 'n indruk; nooit de details

— 't Zou dus van weinig menschenkennis getuigen, om zich speciaal voor de man te kleeden?