DE DERDE FIRMANT

is altijd op het punt van over iets te struikelen, en daarbij praat en glimlacht hij in zichzelf. Hij maakt meer den indruk van een halven gare dan van een zakenman. Ik meende dat Berny & Bendot hem alleen maar in de firma hielden, omdat hij er nu eenmaal door zijn vader in was gekomen en omdat het hun wat bezwaarlijk viel den jongen Pollens er uit te koopen, en daarom keek ik John Berny zeer verwonderd aan, toen ik hem zoo waardeerend over hun zonderlingen derden firmant 'hoorde spreken.

— ,,Ja," hernam Berny, nog altijd glimlachend, „en toch is het zoo, Pollens is een onbetaalbare vent voor een zaak. Dat clown-achtige, dat rare ik-en-weet-niet-wat in zijn optreden, daar hebben we juist dikwijls mooie zaken door

gedaan. Ik zou je daar staaltjes van kunnen vertellen

Zoo was er een paar jaar geleden iets heel belangrijks, dat wij toevallig wisten, maar waarvan we dachten dat niemand anders het wist. Maar er was nog een andere groote firma, die er ook van op de hoogte was. Toen ging Pollens dat geheim de heele beurs rondbazuinen met z'n stommen kop. We ergerden ons dood. Maar het resultaat was heel anders dan we verwacht hadden. Want toen Pollens dat zoo aan iedereen vertelde, geloofde niemand er meer aan. Iedereen dacht: dat was te gek. Als je zoo iets wist, dan hield je daar toch je mond over. De lui dachten dat het een truc was, en dat wij Pollens maar lieten kletsen om de anderen op een verkeerd spoor te brengen. Het eind was, dat de andere groote firma ook aan verlakkerij ging gelooven en zich terugtrok, zoodat wij ten slotte zonder concurrentie de zaak deden, Heusch, een clown heeft soms meer succes dan de knapste schoolrijders of acrobaten. Bendot en ik zijn misschien de acrobaten of kunstrijders, maar Pollens is zeker de clown.

„We hebben nog eens iets moois met hem beleefd. We zaten met een groote partij goederen in het dok, die zoo gauw mogelijk verkocht moesten worden omdat ze aan bederf onderhevig waren. Er was maar één kooper voor die partij in de markt, en dien wilden we zelf uit den hoek laten komen omdat hij, zoodra hij merkte dat we van de partij af wilden, een beduidend lageren prijs zou betalen.