UIT DEN OORLOG.

spionnen waren gehouden en terechtgesteld, en wanneer zij nu niet handig praatten dan werden hun misschien de paspoorten afgenomen en dan dan dreigde een noodlottig misverstand. De kamer werd hem tot stikkens toe benauwd, de leelijke pompeuse meubels, waren als starende monsterachtigheden, een koude rilling voer hem door zijn wezen en hij voelde het bloed wegtrekken van zijn gelaat. Maar Marius wist zich te beheerschen en in de stilte hoorde hij nu zijn stem. Hij was verwonderd dat deze zoo rustig klonk en niets van zijn innerlijke bewogenheid verraadde.

„Maar mijnheer , mijn vriend wilde alleen graag weten of er in Turnhout gewonden zijn, die iets van de gevechten der laatste dagen hebben meegemaakt en hem nieuws voor zijn blad kunnen vertellen. Misschien weet gij ook of er in andere plaatsen gewonden worden verpleegd, dan zouden we daarheen kunnen gaan. Gij ziet het is ons niet om nieuws over troepenbewegingen te doen."

Er volgde nu een stilte en beiden wachtten vol spanning, wat de heer de Swerte nu zou te zeggen hebben. Deze keek hen nog beurtelings aan, stond dan plotseling op uit zijn stoel en zeide geheel tot kalmte gekomen:

„Ik kan, ik mag en ik wil u geen inlichtingen geven, zooals ik u reeds zeide. Wist ik iets van het een of ander, dan zou ik het u toch niet zeggen. Het spijt mij werkelijk, dat ik u niet van dienst kan zijn."

Marius en Yervoort schoven eveneens hunne stoelen achteruit en Ver voort merkte op: Het is jammer dat gij ons niets moogt zeggen.

De notaris had de deur alreeds voor hen geopend en scheen verlangend, om hen spoedig uit te laten.

Zij stonden op de hardsteenen van de koele vestibule. De heer de Swerte reikte gelijktijdig zijn linkerhand aan Vervoort en zijn rechter aan Marius ten afscheid, terwijl de oude dienstmeid de voordeur nu een weinig geopend had, zoodat zij den burgerwacht zien konden die voor het huis op en neder liep.

„Nogmaals mijne heeren, het spijt mij, maar het kan niet anders" hoorden zij den heer de Swerte zeggen, terwijl zij over den drempel naar buiten stapten.