KRONIEK.

De ongeweten dingen, door Ina Boudie r— Bakker. P. N. van Kampen en Zn., Amsterdam.

Zes korte vertellingen, maar die elk ons éven voeren naar het diepere van een menschebestaan, naar zijn verborgen, vaak zich zelf ontveinsd, verlangen en streven, dat toch eigenlijk zijn daden beheerscht en zijn heele leven richting geeft.

In het eerste en uitgebreidste verhaal „Hagar" is het de jaloezie van de moeder van een achterlijk, zielig mislukt kind op alles, wat jong en frisch en gelukkig is; de bitterheid, die er voortdurend naar tracht van zichzelf bevrijd te worden, en die toch alles, wat verlichting zou kunnen geven, móet terugstooten en haten.

In „De andere weg" zien we een jong en fier vrouwtje, dat, om ontrouw van haar man, hun scheiding heeft doorgezet, en dat, als hun jongen een dag bij den vader op bezoek is, door een teergeweven net van gedachten en herinneringen zich zelf tenslotte gevangen moet geven en bekennen, dat ze verkeerd over de toekomst van het kind, maar ook — zoete nederlaag van verbeten ongenaakbaarheid, — verkeerd voor haar eigen geluk heeft beslist.

En zoo gaat het voort, met nieuwe perspectieven: het oudwordende, eenzame meisje, dat opeens in fel-oplaaiende woede weigert, om een ouderloos nichtje in huis te nemen, een kind, dat haar leven rijk had kunnen maken, ómdat ze merkt, dat haar getrouwde schoonzuster, die alles heeft, wat zij mist, in goedbedoelde grofheid haar het kind had toebedacht, als een troost... En de in schijn onaantastbare en koele domineesvrouw, die een lieven jeugdvriend nooit heeft kunnen vergeten, en, na zijn dood, in bitterheid bemerkt, dat een oppervlakkig, knap naaistertje bezeten heeft, waarnaar zij haar leven lang heeft gehunkerd..

Ook in dezen bundel heeft mevr. Boudier haar voorliefde voor