kroniek.

het afbeelden van kinderleven niet verloochend: het fijn-ironische Eerste Avontuur", met het bevrijdende slot, en de pijnlijke verteïling-van-zieke-kinder-leed „Slachtoffer" zijn er de bewijzen van. — Zuiver, pretentieloos, innig-menschehjk werk.

Annie Salomons.

Prof. Dr. G. Kalff, Van Zeevarende Luyden en Zee-Poëten; uitgave van Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage.

Het was een goed denkbeeld, voor de kostbare werken van Dr. D. S. Scheurleer, „Onze Mannen ter Zee in Dicht en Beeld", en Van varen en vechten", eene inleiding van zeer bevoegde hand te doen verschijnen, aantrekkelijk van toon en binnen ieders bereik. Het boekje van Prof. Kalff doet verlangen naar de grootere boeken met al hun platen en portretten en liederen, maar geeft op zich zelf het kleurige, pittige, lustige, dat er de essence van uitmaakt. De hoofdstukken zijn betiteld: Inhoud der Poëzie, Geest der Poëzie, en Letterkundig karakter, eene onderscheiding die natuurlijk geen strenge afscheiding vormt; het geheel heeft den toon eener belangwekkende, aantrekkelijke causerie, waarvan iedere syllabe wetenschappelijk navraag lijden kan. v" L'

Dorothee B u y s, Een vrouw alleen, uitgave van P N. van Kampen en Zoon, te Amsterdam.

Het boek van Mej. Buys is wel een treffend voorbeeld, hoe men van niets alles maken kan. Van een volkomen oninteressante oude vrouw, zonder meer verstand of karakter of hart of wil of verbeeldingskracht of streven dan een ander, integendeel zeurig en slap en klein in bijna alle opzichten, weet de schrijfster het ledige onwetende leven, den honger naar eenige vulling van geest en gemoed, zoo intens te teekenen, dat voor dit weeke leven een tragisch einde - zooals het anders bij krachtige romantische figuren past, - niet onharmonisch schijnt. De misère van eenzaamheid, nutteloosheid, liefdeloosheid, verveling, de misère van de duizenden bewust-overtolligen, vindt hier haar monographie; en schijnbaar zonder opzet, gaat er van een boek het diep gevoel van medelijden uit, dat er hooger waarde aan geeft. v. L.