HET GEVLOEKTE LAND.

er op, dat de ruit, die in z'n schenk-zaal was gebroken, werd hersteld voor 't volk weer ging komen.

Die ruit, die lamme ruit! Hoe graag Louw Hansen ook wat verdiende, deze morgen had hij die ruit wat vaak vervloekt. Maar Hermans durfde hij niet weigeren. Hij had nog heel wat zoete slokjes bij hem op de lat staan, waarvan vrouwlief niets wist. „De snuffelende hond" lag ook zo gelegen als hij naar z'n werk moest.

Hij scharrelde rond — hij moest ergens nog een oude oliejas hebben. Als hij die aantrok, bleef hij teminste droog.

Kon hij dat ding maar vinden. Anders zat er niet veel meer op, dan zich klets, klets nat te laten regenen, want een helder vleugje was vooreerst niet te verwachten.

Beroerde rekels om ook altijd te vechten en glazen te breken.

Die ruit — Hermans mocht graag willen verbloemen, hoe die gebroken was, maar 't hele dorp wist al van 't geval. Drieka Moes, die kort bij „De snuffelende hond" woonde, had er in de vroegte een nat pak voor over gehad om teminste de naaste buren in geuren en fleuren te kunnen opdissen, hoe het laat in de nacht bij Hermans was toe gegaan, hoe d'r gevochten was en hoe de ruit was stuk geraakt.

En Drieka Moes wist het. Drieka wist altijd alles op het dorp Drieka zorgde dat elk en een alles te weten kwam. H'r berichten waren wel niet altijd even juist, maar dat verwachtte ook niemand van haar — smakelik de boel aankleden, dat kon ze, en altijd wist ze te verklaren, waar niemand raad mee wist.

Krelis Kok, een van de beruchte Kokken, was natuurlik weer nummer een geweest. Die plande op Lien van Wijkerman, maar Lien moest niks van hem. De hele avend had hij al achter h'r aangelopen, maar bij was geen stuk verder gekomen. Toen 't dan aan 't dansen zou gaan, had ze met Bart Holsers gedanst, al maar met Bart Holsers en toen hij Lien gevraagd had om een dans was Bart h'r komen halen voor de wals, die juist gespeeld werd. Dat had hem giftig gemaakt en een Kok is gauw giftig. D'r zat al een prop drank en toen was 't helemaal mis.

Hoe hij 't zo vlug dee, daar kon geen mens begrip van krijgen, maar in minder dan geen tijd was hij Bart op de rug gesprongen en probeerde hem onder de voeten te krijgen. Maar Bart heeft