DE HELD.

— Hij is als vrijwilliger gegaan, wat kon hij meer doen?" zei Nanna geërgerd.

De kleine vrouw sprak woorden van deelneming. De jonge man, als eenige zoon, behoorde zijn ouders te ontzien.

— Nu hopen we dat hij met verlof komt een van deze dagen en dan zullen we hem eens onderhanden nemen," verzekerde Nanna. ,,'t Is, dat Salvatore zoo toegevend is voor Micuccio " voegde zij er bezorgd bij.

— En de verloofde van de Signorina Maria?" vroeg de kleine vrouw.

— Hij is in Col di Lana," antwoordde Maria.

— Hij is bij de bombardiers," zei Nanna veelbeteekenend. De kleine vrouw zag deelnemend naar het groote meisje op.

— En hebt u goede berichten?" vroeg zij.

— We wachten bericht, al eenigen tijd," antwoordde Nanna. Toen, met een zucht: „Ach, cara Signora, wat een tijden!"

Maria stond over de hoofden der anderen heen voor zich uit te zien, in de droefgeestige gewichtigheidspose van wie de deelnemende belangstelling der omstanders op zich gevestigd weet. Niemand vond iets te zeggen, totdat Teresa die met de beide jonge meisjes in gesprek was getreden zich eensklaps omwendde naar de anderen om te zeggen: — Daar komen ze!"

Uit het donkere Corso naderde een groote rood-wit-groene vlag boven de menigte uitgedragen, begeleid door een klein vlaggetje aan een zwiependen bamboestok gebonden dat onder het voortbewegen rythmisch zich boog en weer op richtte, en gevolgd door uitgedoofde driekleurige lampions aan lange stokken zwaaiend. Het hoofd van de gemeentedouane, zwaarbuikig in zijn donkerblauwe uniform, het kleine hoedje met parmantig veertje nietig boven zijn breed viveurs gezicht keerde en wendde zich op de korte beentjes om de demonstranten, meest jongens die nog niet voor de militaire dienst in aanmerking kwamen, in ordelijke rijen te schikken, achter de muzikanten van het gemeentelijk muziekcorps met hun koperen instrumenten die glansden in het bleek lantaarnschijnsel. Een lampion, het rood-witgroen helder oplichtend van binnenschijn, rees omboog, en nog een, en meer. De muziek hief een marsch aan en zette zich in beweging, de menigte week uiteen en de ordelooze groep lam-