(ADVERTENTIES) «_aiLt'~.4_i_p«i__________l MAK HEYHAH5! Dit Max Heymans-model, in t<*' t cril heet FRANCINE. De prijs* J f 37,75. S.I. de Vries, Postbus 48»' Amsterdam, geeft u graag het adt** , van het modehuis in uw oatse ving waar u dit Italiaanse avontu"1 van Max Heymans kunt beleve»'
De Volkskrant
- 24-09-1968
Permanente URL
- Gebruiksvoorwaarden
-
Auteursrechtelijk beschermd. Op dit object rust auteursrecht.
- Krantentitel
- De Volkskrant
- Datum
- 24-09-1968
- Editie
- Dag
- Uitgever
- NV De Volkskrant
- Plaats van uitgave
- 's-Hertogenbosch
- PPN
- 412869594
- Verschijningsperiode
- 1920-...
- Verspreidingsgebied
- Landelijk
- Herkomst
- Koninklijke Bibliotheek
- Nummer
- 13358
- Jaargang
- 47
- Toegevoegd in Delpher
- 11-12-2017
Advertentie
Advertentie
(ADVERTENTIE) si d r t t t ' l __ , , . 1 De mensen die van plan zijn zomaar vinyl-op-vilt vloerbedekking te kopen, moeten deze bon wegsturen | voor het te laat is. 1 Waarom''te laat"? Zij lopen de (kleine) kans iets anders te kopen dan (f 9,25 per m 2), van-wand-tot-wand in een kamer Balatred. En dat zou jammer zijn. Want met Bala- van 4 bij 4 meter, kost dat 148 gulden (exklusief tred heeft Balaniundi de ideale kombinatie gevon- legkosten). Hoe dat kan? Balamundi is één van den van geluiddempend, warmte-isolerend, veer- de grootste vloerbedekkingsconcerns van Europa. krachtig vilt en kleurecht, soepel en slijtvast vinyl. Kan daarom efficiënt produceren. En volop service Daarbij komt dat vin de slaapkamers niet hetzelfde geven! Vandaar dat Balatred de meest gekochte wilt hebben als in bijvoorbeeld de huiskamer of vinyl-op-vilt vloerbedekking is. hal. U moet kunnen kiezen uit zware of lichtere Wat mg ft ab & de bon opstunr, kwaliteiten. Daarom wordt Balatred gemaakt in Ailereerst veel nuttige informatie over Balatred. 11 verschillende soorten en maar liefst meer dan Zodat u weet wdkc mogeHjkheden er zijn. En om 76 kleuren en dessins. __ alyast fe hejpen feij bepalei. van kleuren en Is Balatred dan duur? dessins, ontvangt u ook een handige kleurkombi- Juist niet. Als u bijvoorbeeld Balatred 95 neemt natie-kiezer. Gratis! " &■ Wu graftg volledige informatie over Balatred vinyl-op-vilt _^?<^___-5 C èn die handige kleurkombinatie-kiezer ontvangen. —<*•"- _> §35 Adres: ■■■ ■■ ,| |rrE^ C==g Woonplaats: Im I K II.TISII |<=> C _><__ DEZE BON IN ENVELOP, OF EEN BRIEFKAART, STUREN NAAR <=>g BALAMUNDI NEDERLAND N.V., HUIZEN N.H. §^=? """f-* Balamundi is de fabrikant van o.a. Balatred vinyl-op-vilt vloerbedekking, Balaflex door-en-door vinyl vloerbedekking, Balalux vloerbedekking, -^ C _->< Balarex vinyl wandbekleding, Balasfore zongordijnen en Mundiana kamerbreed tapijt. !ï_><^***""*"_> ai co
VOOR DE VROUW „De Kinderen": nuttig boek vol adviezen
EEN kind uit Azië helpen is prachtig maar alléén indien er in uzelf voor die tijd al de hunkering naar een kind bestond," schrijft Jan de Hartog. Hijzelf is tot zijn eigen verbazing op vijftigjarige leeftijd vader geworden van twee Koreaanse meisjes die hij en zijn vrouw Marjorie — zoals heel televisieminnend Nederland wel weet — in hun woonland Amerika hebben geadopteerd.
Over deze dochtertjes en alle andere Aziatische adoptiefkinderen gaat zijn nieuwe boek De Kinderen. Het is deze keer geen roman of toneelstuk, maar een nuttig boek vol adviezen voor mensen die een kind uit het Verre Oosten gaan adopteren of plannen in die richting hebben. Dat het daarbij ook een aardig boek is voor iedereen die belang heeft bij een plezierige omgang tussen ouders en kind, aangenomen of „echt", is een verdienste er bovenop.
Adoptie
In Nederland hebben vierhonderd gezinnen een Zuidkoreaans kind geadopteerd, of ze zitten er op te wachten met het ongeduld een zwangere vrouw waardig. Die vierhonderd bleven na de keuring door de Raad voor de Kinderbescherming over uit een groep van ongeveer duizend aanvragen voor adoptie van een kind uit Korea. Vele andere echtparen in Nederland zouden misschien ook dolgraag een kind uit Korea of waarvandaan dan ook, willen hebben en De Kinderen is dan ook geschreven mede voor de mensen die erdoor op een idee gebracht zouden kunnen worden of die door een deskundig steuntje in de rug gesterkt moeten worden.
, Voor een „geslaagde" adoptie, dat „^het-v-.^l^in De is nex vei._..__. naar een j_-ncj e eerste voorwaarde u_ ««.rv__d moet zijn. Medelijden, schuldgevoel, verontwaardiging, woede over de rottigheid in de wereld, de westerse inbegrepen, kunnen de start vormen voor allerlei prachtige acties — een kind echter kan daar emotioneel niet van eten en drinken. Dat het verlangen naar een kind soms op merkwaardige wijze komt bovendrijven wordt geïllustreerd door de historie van het echtpaar De Hartog zelf. „Het gebeurde onverwachts", schrijft De Hartog. „Marjorie en ik waren al maandenlang betrokken bij het plaatsen van Vietnamese weeskinderen in Quaker-families". Marjorie en Jan de Hartog zijn zelf Quakers, dat wil zeggen lid van de radicaal-evangelische Quaker-organisatie die in het bijzonder in Amerika zeer actief is. Zo raakten ze betrokken bij de problemen van een Koreaanse kleuter die voor een paar weken een doorgangshuis moest hebben.
Koreaanse
„Op het moment dat zij mij zag besefte ,ik ineens, met een zinkend gevoel in mijn maagstreek, dat ik mezelf voor de gek hield als ik dacht dat dit alleen maar tijdelijk was." Het was niet tijdelijk en de kleine Koreaanse Eva bracht zelfs nog een zusje mee.
Voor ons die de deskundigheid van De Hartogs adviezen niet kunnen beoordelen, is het van belang te zien hoe de schrijver zelf uit zijn boek te voorschijn komt. Wel, als er éen ding duidelijk is, dan is het wel dat De Hartog inderdaad vader is geworden, en geen „mensenredder" of verontwaardigde die de Amerikaanse militairen wel eens zal vertellen wat ze waard zijn, hoewel hij daar reden genoeg toe heeft zoals straks nog blijken zal. Het gaat hem primair om de kinderen waar hij plezier in heeft en die hem zon genoegen doen door bij hem te willen zijn, en dat is toch de eerste voorwaarde, -waaraan een ouder moet voldoen wil 6en ander een advies van hem aannemen. Noch De Hartog noch enig'arKjer redelijk mens heeft de illusie dat de wereld door de adoptie van een oi desnoods tienduizend kinderen ingrijpend verandert. Geen redelijk mens echter zal vinden dat het dus ook onzin is om „maar" één mens tegelijk pit de misère te helpen. Natuurlijk is de adoptie van kinderen uit Korea de bekende druppel op de gloeiende plaat. Op een plaat die bovendien — om het nog wat ontmoedigender te maken — steeds beter wordt. Immers zolang in Zuid-Korea zestigduizend Amerikaanse militairen gelegerd zijn, zullen er ongehuwde Koreaanse meisjes zijn die een kind met „gemengd" bloed baren. Zo een kind is in Zuid-Korea voorbestemd gediscrimineerd te worden en te verpauperen; de moeder heeft meestal geen andere bestaansmogelijkheid dan die in het recreatiedorp, het hoerenkamp voor de Amerikaanse militairen.
Afstand
Afstand van het kind en adoptie elders lijken voor moeder en kind de enige oplossing op korte termijn; het alternatief is het weeshuis, een liefdadig klinkende naam voor iets gruwelijks.
Eva, het aangenomen dochtertje van Jan de Hartog, op een schoolfestijn. De foto is uit het boek De Kinderen.
Vooral de wat oudere kleuters uit Korea hebben een verleden dat vanzelfsprekend problemen oplevert bij het zich hechten aan nieuwe ouders. Voor die nieuwe ouders schreef De Hartog zijn boek, met kritische nuchterheid en gezond verstand. TESSEL POLLMANNSCHLICHTING DE KINDEREN, door Jan de Hartog; uitgeverij Elsevier.
Vrijgezel sterft uit in Griekenland
(Van onze correspondent) ATHENE, september
HET verschijnsel van Griekse vrijgezellen die tientallen jaren met trouwen wachten, omdat ze eerst hun zusters moeten uithuwelijken, is aan het uitsterven. Vijftigjarige mannen die al zon twintig jaar verloofd zijn met meisjes die intussen ook de 45 hebben overschreden en die nog steeds zoeken naar een man voor hun 55-jarige zusters, zijn in de grote stad niet meer te vinden. Op het platteland zijn er misschien nog een paar.
De traditie wil dat Grieken niet mogen trouwen, voordat ze hun ouders hebben voorzien van een bruidsschat en vs_ een goede man die past bij de sociale status van hun vader of die overtreft.
Hier lijden de broers en hun verloofden met het eenzame meisje mee, en zelfs daar waar de traditie al lang verdwenen is, blijven getrouwde broers met een schuldgevoel zitten over een ongetrouwd zusje.
Angeliki Damigou, medewerkster van het nieuwsweekblad Tachydromos, heeft een onderzoek ingesteld naar Griekenlands ongehuwde vrouwendom en ontdekt dat dit er heel wat gunstiger voorstaat dam een decennium terug.
Mentaliteit
De voorultang zit vooral in de veranderde mentaliteit van de ongetrouwde vrouw. Op een vrouwelijke bevolking van in totaal 4.296.578 telt Griekenland nu 2.367.659 getrouwden en 1.928.010 ongetrouwden. Van de ongetrouwden zijn er 223.372 in de leeftijd van 25 tot 39 jaar, terwijl er maar 72.217 boven de 40 zijn. Pas vrouwen van boven de 40 worden naar Griekse maatstaven als oude vrijsters beschouwd.
Maar het is een nieuw verschijnsel dat de Griekse ongetrouwde vrouwen van boven de 40 zich zelf zo niet meer beschouwen. De meest opvallende uitkomst van Damigou's onderzoek was dat de vrouwen tot op zeer hoge leeftijd niet alleen de hoop bewaarden op een huwelijk, maar er vrij vast op vertrouwdein dat het ooit nog zover zou komen. Dat het huwelijkscijfer in Griekenland met het jaar hoger ligt, hangt voor een deel samen met het toenemende aantal huwelijken, op hogere leeftijd gesloten. Ongetrouwde, oudere vrouwen vluchten met meer in afzondering, zoeken geen bevrediging meer in uitzonderlijke zelfopoffering, maar werken normaal en houden het erop dat zij op een goede dag zullen behoren tot de vele honderden vrouwen die op hoge leeftijd trouwen.
Natuurlijk
Het is iets volstrekt nieuws voor Griekenland dat „de meeste ongetrouwde vrouwen als natuurlijke mensen leven. Er zijn er die het sterk betreuren dat ze nog geen gezin hebben. Er zijn er ook nog wel wat van het ouderwetse type oude vrijster. Hun omgeving speelt een belangrijke rol. Als haar omgeving haar gemakkelijk accepteert zoals ze is, dan lost ze haar andere problemen ook wel op. In kleine gemeenschappen, in de dorpen en op de eilanden, voelt de ongetrouwde vrouw zich vaak benard. De dorpelingen zijn nog geneigd om haar met indiscrete vragen te bestoken. Soms pesten ze haar of maken haar het mikpunt van wrede grappen. Maar in de grote steden en vooral in Athene is de ongetrouwde vrouw tegenwoordig gewoon iemand die op een bepaald moment geen zin had om te trouwen.
Waarom is die vrouw, al dan niet vrijwillig, „op de plank blijven staan", zoals overschieten in Griekenland heet? Opvallend vaak is armoede de oorzaak. Het meisje moest haar familie onderhouden en kwam aan een eigen leven nooit toe. Langdurige, ongelukkige verlovingen uit geldgebrek. Angst voor het huwelijk vaak ook, voortkomende uit een te strenge opvoeding. Soms, net als overal elders de egoïstische of ziekelijke hang van een vader of moeder aan de dochter. En dikwijls ook werd hier als reden voor het ongetrouwd blijven aangevoerd: de schroom van een man tegenover een bijzonder mooie vrouw. Omdat vooral de meisjes in de afgelegen provincies weten dat ze als oude vrijsters voor betrekkelijk waardeloze individuen door zullen gaan, worden zij door hun ouders zo jong mogelijk uitgehuwelijkt, ook anno 1968 nog wel voordat ze 20 zijn. Voor de oorlog trouwde op die manier 60 percent van de Griekse vrouwen tussen hun 14de en 20ste jaar. Nu is het nog maar 14 percent in die leeftijdsgroep. En op de 72.000 huwelijken die elk jaar worden voltrokken zijn slechts 200 bruiden tussen 12 en 15 en 9500 tussen 15 en 19 jaar.
Materialen
De mantels zijn van prachtige materialen gemaakt: grijswit geruite tweed, doubleface stoffen met levendige roodwitte ruitdessins aan de binnenkant en grijze Shetland. Vaak zijn het reddingotes met dubbele knopen aan de voorkant, twee zijplooien en een ceintuur in de rug. De mantelpakken hebben korte rechte jasjes en gerende rokken die van een tijdloze chic zijn.
Een beeldschoon ensemble, dat in de Kurzaal met een warm applaus onthaald werd, bestond uit een grijs jasje met witte revers en grijze rok met wit lijfje. De jonge ladies gaan bij Beeuwkes gekleed in een rood mantelpakje met langer jasje, dat een doorgehaalde ceintuur heeft en versierd is met koperen knopen, er werd een lange sjaal en baret van een Schotse ruit bij gedragen. Verder is er voor de jonge garde een sportief ensemble wat op de golfterreinen goed van pas zal komen. Het was een rok met spencerjasje van bisambont met camelkleurige coltrui. Er is een overvloed aan mooie kleding, die uitstekend draagbaar is. Alleen zouden we van Beeuwkes iets meer durf in de progressieve richting willen zien. A. v. W.
Ensemble met wit jasje, waarop een garnering van zwarte franje is aangebracht. Model: Ernst Jan Beeuwkes.
Collectie Beeuwkes
(Van onze modemedewerkster) XDEN HAAG, 24 sept. /N een afgeladen Kurzaal in Scheveningen hebben ongeveer 600 dames kritische blikken geworpen op de collectie van de Haagse mode-ontwerper Ernst Jan Beeuwkes. Deze society-couturier blijkt goede zaken te doen met zeer verzorgd uitziende dames uit de Haagse contreien, die de haute couture tot de laatste dagen van hun levens in ere zullen houden. Beeuwkes maakt beeldschone kleren, daar niet van, maar soms zijn ze van zon ongenaakbare voornaamheid, dat ze voor iemand die juist de hypermodieuze collectie van Molenaar gezien heeft, niet meer te genieten zijn.
Voortreffelijke kleding van Frans Molenaar
(Van onze modemedewerkster) AMSTERDAM, 24 september FRANS MOLENAAR heeft zijn politiek gewijzigd. De reden hiervan zou wel eens kunnen zijn dat veel vrouwen die een bezoek aan zijn modehuis in de Van Baerlestraat te Amsterdam brachten, terug deinsden voor de prijzen die Molenaar met zijn achtjarige ervaring in het Parijse modehuis Nina Ricci meende te mogen eisen. Voor Hollandse begrippen waren die prijzen niet mis.
Het was een verrassing ditmaal op de show van zijn najaarscollectie bedragen te horen die gunstiger in de oren klinken. Voor kleding uit de boetiek komt een rok op 85 gulden, een lange pantalon op 150 gulden, een mantel op 375 gulden en een driekwartjasje op 250 gulden. Wie beslist op couture naar maat gesteld is, zal er vanzelfsprekend meer voor moeten betalen. Maar voorlopig kan men beginnen een keuze te doen uit de boetiekcollectie die perfect gemaakte kleding laat zien in hypermoderne stijl.
Bouwpakket
Molenaar heeft voor dit seizoen tuniek en judo-ensembles, die in zogenaamde „bouwpakketten" gepresenteerd worden. Zon pakket bevat zeven of acht stuks, bestaande uit korte en lange jas, japon, korte en lange broek, hes, vest en rok die allemaal samen of afzonderlijk aangeschaft en gedragen kunnen worden. Zijn tuniekpakken zijn haast van een zuiver architectonische lijn. De mantels zijn strak van lijn met twee lange naden vanaf de schouder over de borst naar de zoom van de rok. Ze worden dubbelrijig opzij gesloten met een opstaande col van eenrijig met een kleine kraag, waarbij soms een collier en een baret van nerts gedragen worden.
Onder de mantel laat hij 's morgens een lange wijde pantalon dragen met wollen coltrui, mouwloos vest of hes.
Voor 's middags wordt de pantalon verwisseld voor een gerende rok of korte Bermudashort, waarbij kousen en schoenen in dezelfde kleur zijn. De vrouw, die zich gewonnen geeft voor zon Molenaars' bouwpakket zal er geen spijt van hebben. Ze kan er alle kanten mee op.
De stoffen zijn voor overdag tweed, Shetland, flannel en laken, voor des avonds wollen Ottoman (heel chic), ruwe zijde (indrukwekkend mooi zowel in zwart als wit) en satijn. Het tweede bouwpakket is in de judostijl. De jasjes zijn ruim gesneden met laag ingezette mouwen. Ideaal voor vrouwen die niet zo hyperslank meer zijn als de mannequins van Molenaar. De jasjes worden met of zonder ceintuur gedragen. Ook hier zijn wijde lange pantalons, korte broeken en gerende rokken bij. Verder heeft Molenaar capes van tweed, reddingote mantels van dubbel geweven jersey met bijpassende chemisiers. Een heel grappig zwart vinyl broekpakje met spencerjasje en coltrui en een hele reeks kostelijke avondensembles. Het ziet er naar uit dat Molenaar met deze voortreffelijke collectie een goed seizoen tegemoet gaat. ANNEMIE VAN WEERT
Een wit cocktail-pakje van zijde met struisveren uit de collectie van Frans Molenaar.
Behoud een jeugdis uiterlijk
De vrouw van midden d&* vraagt zich af — en terecht j hoe de jeugd van haar huid Z beste bewaard kan blijven. *! eenvoudige dagelijkse verzorg™ van gezicht en hals met „Oil i Olaz" is hierop het antwoo'J Deze vochthoudende tropisöj olie, verkrijgbaar bij parfumerieën, houdt het vod', gehalte van de huid op peil *J vormt door haar unieke schappen de best denkbare y. scherming tegen rimpelvormi'ï Olie van Olaz schenkt u |? zachte en jeugdig-frisse temt. ™ trekt onmiddellijk in de huid ' laat daarop geen spoortje vettie heid achter. ... Margaret Merf
Advertentie
(ADVERTENTIE) ZUIVERHEIDrGOEDE KLEUR EN PRIMA SLIJPSEL GEWAARBORGD