Zoals bekend zijn dr. A. Blaauboer en de heer H. M. J. Dassen aan H.M. de Koningin voorgedragen ter benoeming tot landdrosten voor de aan Nederland voorlopig toegevoegde gebieden. Hier volgen enige bijzonderheden over de loopbaan dier beide heren: Dr. A. Blaauboer, landdrost van Elten, is te Gorinchem geboren en was in het begin van zijn loopbaan verbonden aan de secretarie der gemeente Rotterdam, Toen in 1937 het openbaar lichaam, de Wieringermeer werd ingesteld, aanvaardde dr. Blaauboer de functie van secretaris. In 1940 werd hij secretaris van de toen gestichte gemeente Wieringermeer. Daarna heeft hij het secretariaat waargenomen van het openbaar lichaam de Noord-Oostpolder, waarbij hij tevens optrad als plaatsvervangend landdrost. De heer H. M. J. Dassen, lenddrost van Tuddern, woont in Heerlen en is sedert 1946 lid der Tweede Kamer voor de K.V.P. Hij is in 1909 geboren en behaalde diploma's op het gebied van gemeente-administratie en maatschappelijk werk en de acte M.O. Staatsinrichting. In 1935 werd hij ambtenaar ter secretarie te Heerlen, in 1938 plaatsvervangend directeur van de districtsarbeidsbeurs te Heerlen en in 1941 chef arbeidsbemiddeling en plaatsvervangend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Heerlen.
Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- 25-04-1949
Permanente URL
- Gebruiksvoorwaarden
-
Auteursrechtelijk beschermd. Op dit object rust auteursrecht.
- Krantentitel
- Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- Datum
- 25-04-1949
- Editie
- Dag
- Uitgever
- Van der Loeff
- Plaats van uitgave
- Enschede
- PPN
- 39883198X
- Verschijningsperiode
- 1947-1951
- Periode gedigitaliseerd
- 8 september 1947-31 december 1951
- Verspreidingsgebied
- Regionaal/lokaal
- Herkomst
- Stadsarchief Enschede
- Nummer
- 96
- Jaargang
- 78
- Toegevoegd in Delpher
- 13-04-2016
De landdrosten voor de toegevoegde gebieden.
Chinese communisten rukken aan op Sjanghai Duizenden vluchten uit en naar de stad
Duizenden trachten over land- en waterwegen oi door de lucht uit Sjanghai weg te komen, nu de communistische strijdkrachten, die de Jangtse overgestoken zijn, Zuidwaarts oprukken teneinde China s rijkste stad te omsingelenDe spanning onder de zes millioen inwoners steeg, toer het gerucht ging, dat een communistische v00 £~ hoede zich op een afstand van 24 mijl van de stad bevond Naar gemeld wordt, trachten sommige vooraanstaande inwoners «e garnizoenscommandant. Tsjang Ta Tsjing, van zijn besluit af te brengen de stad tot de laatste man te verdedigen, gezien het verlies aan mensenlevens en materiaal, dat zulks ten gevolge zou hebben. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat Kasjing, een strategisch spoorwegknooppunt, 75 mijl ten Zuidwesten van Sjanghai, gevallen is, waardoor de afvoerwegen over land afgesneden zijn. De politie en het leger hebben de situatie in de stad in handen en er worden weinig wanordelijkheden gemeld Er is een uitgaansverbod van 10 uur des avonds tot half zes 's ochtends uitgevaardigd, dat ook betrekking heeft op verslaggevers, waardoor de plaatselijke zowel als de buitenlandse pers gehinderd wordt. Eerder op de dag vielen de strategische spoorwegknooppunten Tsjangsoe, 160 mijl ten Noordwesten van de stad. Soetsjou, 60 mijl ten Westen. Uit Hangtsjou wordt bericht, dat twee regeringslegers zich van de beneden-Jangtse op die stad terug getrokken hebben. De bevelhebber van de Nanking -Sjanghal-sector heeft aldaar zijn hoofdkwartier gevestigd. Andere strijdkrachten stellen zich op langs een nieuwe verdedigingslijn van Ningpo via Hangtsjou naar Nan tsjang.
Van radio-Peiping wordt vernomen, dat zodra Nanking Zaterdag bezet was, de bevolking opgeroepen is zoals gewoonlijk door te gaan. met alle bezigheden. Volgens de radio heerst in Nanking rust en orde. Voorts meldt de radio de volledige bezetting van Taijoean, dat gedurende acht maanden in een door de- communistische legers bezet gebied belegerd was. Taijoean is de hoofdstad van Sj ansi. Het aantal vluchtelingen, dat Sjanghai gisteren binnenstroomde, wordt op 300-000 geschat? Een woordvoerder der regering heeft bevestigd, dat premier Ho Ying Tsjin en de plaatsvervangende premier, Tsjia Tsjoeng Te per vliegtuig naar Kanton vertrokken zijn. Volgens radio-New York Times hebben de communisten geweigerd op het verzoek der Britse ambassade in te gaan het vuren te staken, teneinde de ..Amethyst" in staat te stellen zich terug te trekken uit de gevaarlijke zone. Vlootadmiraal lord Praser heeft een boodschap aan de bemanning gezonden, waarin hij onder meer verklaart, dat „alles vo^i de bemanning gedaan wordt". Gisteren heeft het vaartuig geen schade geleden. Het Amerikaanse consulaat generaal heeft de Amerikanen te Sjanghai ervan in kennis gesteld dat zij hun vrouwen en kinderen naar elders moeten overbrengen Deze stap was gebaseerd op de mededeling van de garnizoenscommandant van de stad dat Sjanghai in ieder geval verdeigd zou worden. Er deden zich in Sjanghai Zaterdag relletjes voor toen rijsthandelaren hun voorraden wilden vervoeren om deze buiten de stad op te slaan. De politie maakte spoedig een einde aan de ongeregeldheden.
DE'GRENSCORRECTIES voltrokken zich Zaterdag zonder incidenten. Te
DE'GRENSCORRECTIES voltrokken zich Zaterdag zonder incidenten. Te Elten betrokken manschappen van de Nederlandse marechaussee, gewapend met stenguns, de wacht bij het raadhuis.
Overeenstemming over West-Duitse grondwet bijna bereikt Godsdienstonderwijs nog struikelblok.
Partijleiders in de W.-Duitse wetgevende vergadering te Bonn hebben omtrent op één na alle critieke punten overeenstemming bereikt bij het ontwerpen van een grondwet voor WestDuitsland. Eén geschilpunt, namelijk de kwestie van het godsdienstonderwijs op de staatsscholen, is nog niet opgelost. De Christen-democraten zijn niet bereid de artikelen te aanvaarden, welke betrekking hebben op het recht van de ouders te beslissen over het godsdienstonderwijs, dat hun kinderen op de staatsscholen zullen genieten. De sociaal-democraten stelden voor, de kwestie der confessionele scholen te verwijzen naar de wetgeving der deelstaten. De Christen-democraten waren niet bereid de huidige tekst te laten varen, na prelaat Boehler, de politieke adviseur van de aartsbisschop van Keulen, en de bisschop van Munster, Michael Keiler, gehoord te hebben. De huidige tekst komt in sommige opzichten tegemoet aan hun eisen. Men acht het echter niet waarschijnlijk, dat dit geschil een struikelblok zal betekenen voor de totstandkoming van de grondwet. Een formule waarover men het eens is geworden, is aan de militaire gouverneurs voorgelegd. Hierin wordt tegemoet gekomen aan de geallieerde eis ter instelling van een gescheiden administratie voor de belastingen in de deelstaten, terwijl aan de federale regering voldoende volmacht zal worden verleend voor het heffen van belastingen voor het volbrengen van haar taken. Volgens het nieuwe voorstel zullen de volmachten, van de federale raad volgens de wens der sociaal-democraten, zo dan niet drastisch, dan toch in zekere mate beperkt worden. Behalve voor constitutionele veranderingen, zal de goedkeuring van de federale raad inzake belastinginkomsten van een deelstaat vereist zijn, alsmede voor federale giften
voor financieel zwakke deelstaten en voor wetten, welke betrekking hebben op grenzen van deelstaten en het instellen van nieuwe federale bestuursinstellingen. Maandag zullen de parlementaire leiders een bespreking hebben met de militaire gouverneurs. Tenzij nieuwe moeilijkheden rijzen hopen de leiders, dat men tegen midden Mei de uiteindelijke tekst zal aanvaarden. Dit zou het mogelijk maken kort voor de oogst verkiezingen te houden en nog deze zomer een functionerende regering tot stand te brengen.
Belgische en Luxemburgse oud-strijders bezochten hun Nederlandse kameraden Onderscheidingen uitgereikt.
De Belgische en Luxemburgse oudstrijders kwamen Zaterdag hun Nederlandse kameraden een groet brengen. Ze hadden zich'smiddag met dezen verenigd in de Haagse Dierentuin, waar zij ontvangen werden door een werkcomité, dat de Kon. Nederlandse Vereniging „Ons Leger" op verzoek van de minister van Oorlog daartoe gevormd had. Na een gemeenschappelijke maaltijd vormden de honderden Belgische, Luxemburgse en Ne-derlandse oud-strijders een stoet, welke werd voorafgegaan door het Belgische Marinemuziekcorps en waarin vele tientallen vaandels werden medegedragen. Men begaf zich naar Het Plein, waar een grote militaire taptoe werd gehouden. Daartoe had zich de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de eerste luitenant Rocus van Yperen opgesteld op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden. De leden van de kapel waren gekleed in de gala-uniformen. Voor het gebouw van de Hoge Raad verzamelden zich tal van autoriteiten. Omstreeks negen uur arriveerde Z.K-H. Prins Bernhard, die zich met verscheidene de 1- autoriteiten onderhield. Nadat de Kon. Militaire Kapel een uitgebreide taptoe had uitgevoerd, werd mededeling gedaan van het Kon. Besluit, waarbij de Belgische luitenant-generaal Piron benoemd is tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. In een korte toespraak heeft Prins Bernhard verklaard, dat het hem buitengewoon genoegen
deed namens H.M. de Koningin deze onderscheiding te mogen overhandigen als dank voor al wat luitenant-generaal Piron en zijn brigade bij de bevrijding voor ons land hebben gedaan. Vervolgens heeft de Belgische militaire attaché, kolonel Servais. onderscheidingen uitgereikt, welke de prins-regent van België aan een aantal Nederlanders heeft toegekend. Namens Z.K.H. en namens de Belgische regering sprak hij een hartelijke gelukwens en hij verklaarde het een grote eer te achten, dat deze plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de autoriteiten en de oud-strijders. Tevens gaf hij uiting' aan zijn bewondering voor het Nederlandse volk. Tot besluit van de plechtigheid werd voor Prins Bernhard gedefileerd. In een korte plechtigheid heeft de voorzitter van de „Vereniging der Belgische Oud-strijders Verbroederingen" de oud luitenant-generaal ridder van Strijdonck de Burkel Zaterdag te Amsterdam een bloemenhulde gebracht aan de Nederlandse gevallenen van de laatste wereldoorlog. Bij het nationale monument op De Dam werd een fraai bouquet witte lelies met linten in Belgische kleuren voor de urnenrij neergelegd.
PRIJS VAN VERMICELLI VRIJ.
Blijkens een publicatie in het Voedselvoorzieningsblad van 23 April zijn thans de maximumprijzen voor vermicelli, macaroni en mie vervallen. Aangezien de voorziening in het binnenland ruim voldoende is en de fabrikanten zich verplicht hebben 20 pet. van de productie los af te leveren en hiervoor geen hogere prijzen te bedingen dan de tot nu toe geldende maximumprijzen, behoeft geen vrees te bestaan voor prijsstijging.
Grenscorrecties verliepen rustig Houding der bevolking spoedig omgeslagen
De grenscorrecties zijn Zaterdag vlot en zonder opschudding verlopen en op het einde van de dag heerste overal rust in ons „nieuwe gebied". Nergens werd het gewone alledaagse aanzien verstoord. In het gebied van Elten zijn echter enige vernielingen gepleegd door fanatiekelingen. Bij enkele huizen waren bloeiende kersebomen afgezaagd en weggevoerd en in verschillende huizen bleken ruiten weggenomen, deurknoppen e.d. vernield. Het grenskantoor Tuddern, was door de Duitse douaniers met inbegrip van vensters, deuren en leidingen ontruimd. Men dient dit niet te ernstig op te vatten. De Duitsers meenden n.1. gerechtigd te zijn, de hernieuwingen mee te nemen, die men na de oorlog in het verwoeste gebouw had aangebracht. Overigens hebben maar enkelen gebruik gemaakt van het recht om naar het Oosten te vertrekken. Mogelijk speelt daarbij de woningnood een rol
Er was Zaterdagmiddag in enkele uren een duidelijke ontwikkeling in de stemming van de bevolking der nieuwe gebieden gekomen. Stond zij bij het eerste binnenrukken der marechaussee nog ietwat beduusd en onwennig het militair getinte schouwspel gade te slaan, reeds enkele uren later had het beeld zich grondig gewijzigd. De bevolking was niet meer terughoudend en begon zich reeds aardig vertrouwd te maken met het nieuwe beeld van de in keurige uniformen gestoken marechaussees en douanebeambten. Dezen moesten antwoord geven op honderd en één vragen, waarop zij geen antwoord wisten. Tal van sedert lang opgekropte onzekerheid der bewoners kwam in gesprekken tot uiting in een lange reeks van vragen betreffende de zorgen van alle-^ dag. Kort samengevat: de bewoners wilden vooral weten hoe hun persoonlijke belangen door de te volgen administratieve maatregelen zullen worden beinvloed. Uiteraard stonden de Nederlandse bezoekers zelf voor het merendeel vreemd tegenover de ingewikkelde interne problemen van een grtenscorrectie, zodat zij op de meeste vragen geen antwoord konden geven. Wel konden zij in vele gevallen de bewoners verzekeren dat veel van de onrust, gewekt door de Duitse propaganda, volkomen ongegrond is De bewoners waren dan ook over het algemeen zeer gehaast met de bezoekers te verzekeren, dat de nog op vele muren voorkomende anti-correctie-Opschriften niet door hen zelf waren aangebracht. Bij monde van notabelen der streek werd duidelijk te verstaan gegeven, dat zij goede hoop koesteren, dat het hen onder het nieuwe bewind redelijk wel zal gaan. De tocht, Zaterdagmiddag door de dorpen gemaakt, leverde vrijwel overal hetzelfde beeld: sterke terughoudendheid was spoedig door een grote mate van belangstelling overwonnen. Er was geen huis. waar de bewoners niet voor deuren of vensters hadden plaats genomen. De wuivende groeten kwamen allenes ietwat aarzelend los. Gretig werden de handen uitgestoken naar de kwistig rondgedeelde Nederlandse kranten. De bevolking. die zich in haar dialect gemakkelijk met de Limburgse grensbevolking kan onderhouden, had weinig moeite ook bet gedrukte Nederlandse woord te verstaan. Landdrost Dassen had reden te over om aan het slot van de tocht zijn voldoening uit te spreken over het verloop der overneming, een voldoening, die alleszins gerechtvaardigd is, want nergens is de correctie ondanks het psychologisch effect, dat het kon hebben, met onaangename voorvallen gepaard gegaan. De verhouding tussen hen, die aan
weerskanten van de grens woonden, was voor 1940 heel goed, vertelde een kapper te Elten. De oorlog heeft daar een eind aan gemaakt. Erg pro-nazi waren de bewoners van Elten en omgeving niet. Taalverschil is er nauwelijks, want links en rechts spreekt men hetzelfde dialect. De felste tegenstanders, zo vertelde een marechaussee-beambte. zijn de smokkelaars, die in ruime mate in Elten en omgeving te vinden zijn. Voor hen is de gouden tijd voorbij, al zullen zij nog proberen hun laatste slag te slaan. Het was de marechaussee al ter ore gekomen, dat dezen hun Duitse geld belegden in radio's. De officiële koers van de Duitse mark is 80 cent, zwart ongeveer 50 cent. Maar radio's zijn een gewild artikel en via goederen is het het voordeligste de marken in guldens om te zetten. Overigens schijnt er behalve aan vlees, vet en suiker, geen gebrek te heersen in „ons nieuwe 'gebied". Textiel is er voldoende, maar te duur voor deze mensen. De Duitsers krijgen nu weer tabaksrantsoenering. Sigaretten zijn in Duitslaifd n.1. vrij. Maar pogingen om in Elten sigaretten te kopen hebben gefaald, ondanks Nederlandse guldens. De sigaretten waren of niet aanwezig, of zo duur dat zij voor de bevolking niet te betalen zijn. Dus ook de Nederlandse labaksrantsoenering zal voor de Duitsers een voordeel zijn. De kwaliteit van de Nederlandse sigaretten is beter en de prijs zoveel lager, dat men ze kan kopen.
Nieuw station voor Nederl. Spoorwegen.
In verband met de grenscorrecties is het station Elten een Nederlands station geworden. Dit betekent, dat thans in het binnenlands verkeer wagonladingen, vracht en snelgoed, alsmede levende dieren naar en van dit station kunnen worden verzonden.
Republikeinse vertragingspolitiek te Batavia
Onze correspondent te Batavia telegrafeerde ons redenochend: Sinds Vrijdag is het duidelijk voelbaar, dat een impasse op komst is in de onderhandelingen. De verschillende reizen naar Banka worden hiermede in verband gebracht. De Nederlanders zouden vasthouden aan de drie punten van de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, waartegenover de republikeinen slechts wensen, te spreken over het eerste punt, de terugkeer van de rep. regering naar Djokja. Geruchten deden de ronde, dat de starre houding van Roem op persoonlijk initiatief steunde doch de komst van Hatta schijnt deze geruchten te dementeren. Volgens de republikeinse insiders zal Hatta door zijn overwicht als premier proberen het rep. standpunt geaccepteerd te krijgen. Blijft Nederland vasthouden aan het oorspronkelijke standpunt, dan is de impasse volkomen, doch de discussies zouden verder gevoerd kunnen worden over technische kwesties, aangezien de republiek geen belang heeft bij het afbreken van de besprekingen. De algemene opinie te Batavia is: De republiek tracht duidelijk de onderhandelingen slepende te houden, totdat de Veiligheidsraad nieuwe stappen onderneemt.
Weerbericht
Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt- geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond.
Vrij koel.
Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regenbuien. Vrij koel. Dinsdag 26 April: Zon op 5.21 — onder 19.55 Maan op 4.53 — onder 18.05
VRIJE PRIJS VOOR GEROOKTE EN GESTOOMDE ZEEVIS.
Blijkens een publicatie in het Voedselvoorzieningsblad van Zaterdag zijn thans de maximumprijsregelingen voor gerookte en gestoomde zeevis ingetrokken. Gerookte en gestoomde haring is evenwel nog aan een maximumprijs gebonden.
Dalend bierverbruik in Nederland.
De daling van het bierverbruik in Nederland na de oorlog blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, volgens welke in 1948 de totale afzet 1.514.000 hectoliter groot was, tegen 1. 852.000 hectoliter in 1947 en 1.872.000 hectoliter in 1946. Het vorig jaar werd van genoemd cijfer in het binnenland afgezet 1.335.000 hectoliter en uitgevoerd 180.000 hectoliter. Per hoofd der bevolking liep het binnenlands verbruik terug van 19.1 liter in 1946 tot 17.0 liter in 1947 en 13.6 liter in 1948. In 1939 was verbruik per hoofd der bevolking nog 16.2 liter. — Zaterdagmorgen heeft prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, de eerste steen gelegd voor het Drachter industriegebouw, dat aan een viertal bedrijven plaats zal bieden. Het gebouw krijgt een bedrijfsoppervlakte van 2560 vierkante meter.
CHURCHILL zal Britse regering aanvallen De „vernederende nederlaag" op de Jangtse.
Churchill en zijn conservatieve partij bereiden een grote aanval op de Britse regering voor wegens de manier waarop zij het Jangtse-incident heeft behandeld. Churchill maakte gisteren het toneel voor een fel debat in het Lagerhuis gereed door te eisen dat premier Attlee de hele zaak zal uitleggen wanneer het Lagerhuis morgen weer gaat vergaderen. Naar verluidt wordt zijn critiek niet alleen door conservatieven, doch ook door sommige Labour kringen gesteund. De deining werd veroorzaakt door de „vernederende" nederlaag die Britse oorlogsschepen op de Jangtse rivier tegen de Chinese communisten hebben geleden. De pers maakte meer misbaar dan na het verlies in Januari van vijf Britse vliegtuigen boven de Egyptisch-Palestijnse grens. • Het kabinet zal heden vergaderen, om het Jangtse-incident in bijzonderheden' te bespreken en de defensie der regering oi? te stellen. Waarschijnlijk zullen verscheidene ministers bij het debat betrokken zijn, omdat de vragen gericht züllen zijn aan de Royal Air Force, de admiraliteit en het ministerie van buitenlandse zaken; elk dezer instanties draagt volgens de critici een deel van de verantwoordelijkheid voor het incident. Kringen der conservatieve partij zeggen, dat tenzij de regering met een „verbazingwekkend bevredigende" verklaring uit de bus komt, Churchill waarschijnlijk zal antwoorden met een'aanval op de regering, waarin hij er haar van verwijten zal de defensiegelden niet beter te besteden. Verscheidene parlementsleden zijn even nieuwsgierig als de pers om te
weten waarom de Britse oorlogsbodems naar zulk een gevaarlijk gebied als de Jangtse moesten gaan, in een tijd dat de ene oever door de nationalistische en de andere oever door de communistische troepen bezet was. Indien militaire of politieke redenen tot de tocht noopten, waarom werd de schepen geen dekking door vliegtuigen meegegeven, zo vragen de critici. Kringen der conservatieve partij zeggen, dat een speciale conservatieve beschuldiging is, dat de regering niet genoeg vliegtuigen maakt of haar kracht in de lucht te dun over de gehele wereld uitstrijkt.
Bollenstreek in gala Honderdduizenden zagen corso.
(Speciale berichtgeving). De voetbalwedstrijd NederlandFrankrijk heeft niet kunnen verhinderen, dat honderdduizenden, waaronder talrijke Amerikanen, Engelsen, Canadezen, Belgen, Fransen, Denen, Zweden en Zwitsers, Zaterdagmiddag in een stralende zon het jaarlijkse bloemencorso van de bollengemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom hebben bewonderd, veelal na moeizame uren te hebben gewacht, door dat de stoet in de loop van de middag in totaal niet minder dan twee-eneen-half uur vertraging opliep. Het corso, dat vorig jaar eveneens onder zeer grote belangstelling voor het eerst werd gehouden, bestond uit feeëriek opgemaakte auto's, die geheel schuil gingen onder het kleurige kleed van hyacinthen en tulpen. De meest fantastische gevaarten, waaronder de dierenwereld een belangrijke plaats innam, trokken door de overvolle straten van de bollengemeenten en langs de met dichte rijen omzoomde buitenwegen, waar zich naar schatting in totaal ruim een half millioen kijklustigen hadden opgesteld. In Lisse, waar de stoet geformeerd werd, werden de wagens bezichtigd door het hoofd van de Eca-missie in ons land, de heer Valentine. Het vrijwel voltallige corps diplomatique bewonderde de stoet op diverse plaatsen langs de route. Van Lisse uit trok de stoet naar ten Noorden van Hillegom, waar met grote moeite de enorme gevaarten werden gekeerd, om via Hillegom en Lisse naar Sassenheim te rijden. Van daar uit voerde de tocht terug naar het sportpark te Lisse, waar eerst na acht uur de tocht ontbonden werd. Naar schatting vertoefden Zaterdagmiddag 50.000 automobilisten in de bollenstreek. Ondanks deze enorme drukte hebben zich geen ernstige verkeersongevallen voorgedaan, mede doordat de politie uit verre omtrek ter versterking naar deze streek was gedirigeerd.
Deed Malik een stap bij Dr. Jessup? Vredelievende leus uit Moskou.
De Sovjetrussische communistische partij heeft ter gelegenheid van de aanstaande een-Mei-dag een serie leuzen uitgegeven, waarvan er een verklaart, dat „de vriendschap tussen de volkeren van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjetunie de beste waarborg biedt voor een duurzame vrede." De correspondent te Lake Success van de „New York Times" verneemt van „gewoonlijk welingelichte zijde" dat Jacob Malik, de Sovjetrussische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, kortgeleden stappen heeft ondernomen bij het lid der Amerikaanse delegatie ter algemene vergadering van de verenigde naties, Ds. Jessup, inzake de mogelijkheid van een opheffen van de Sovjetrussische • blokkade van Berlijn, Volgens dit bericht werden deze stappen door Malik enige dagen voor de opening van de zitting der, algemene vergadering op 5 April j.1. gedaan. Malik weigerde commentaar op dit bericht te leveren, terwijl Dr. Jessup niet kon worden bereikt. In een motie, die de communistische parlementaire groep heeft ingediend in de Economische Raad, wordt zo spoedig mogelijk hervatting van de handel tussen Oost- en West-Duitsland gevraagd. De economische raad wordt gekozen uit de parlementen der Duitse staten en deze werd ingesteld voor het herstel van het economische leven in de gecombineerde Britse en Amerikaanse zones. Uit de kringen van de raad verluidt, dat de communistische groep heeft verklaard,' dat het zinneloos is om in het buitenland buitenlandse valuta te besteden voor de aankoop van goederen, die met Duitse valuta in de Sovjetzone te verkrijgen zijn. Belangrijke beslissingen in Belgische koningskwestie? Zoals wij reeds berichten, zullen konig Leopold, de prins-regent, eerste minister Spaak en de minister van Justitie Moreau de Melen, van gedachte wisselen over enkele vraagstukken, welke met de koningskwestie verband houden. Er zullen waarschijnlijk belangrijke beslissingen genomen worden. De samenkomst zal gehouden worden in het Belgische gezantschap te Bern. Naar in Brussel bij geruchte verluidt, zou koning Leopold voornemens zijn, na enige tijd zijn koninklijke prerogatieven te hebben uitgeoefend in België, afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon prins Boudewijn. In ieder geval mag verwacht worden, dat de besprekingen, waarmede hecjen een aanvang is gemaakt, een nieuwe faze in de Belgische koningskwestie zullen inluiden. Aan de besprekingen neemt ook deel de secretaris van de koning, Jacques Pirenne. Doodstraf geëist tegen verrader van Engelandvaarders. De doodstraf eiste Zaterdag de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tegen de 50jarige Benjamin Joops uit Amsterdam, die erkende in samenwerking met de reeds ter dood veroordeelde 38-jarige Hilversumse journalist C. J. A. M. Vermeeren in Mei 1943 acht Engelandvaarders te hebben verraden. Deze laatste, wiens vonnis nog niet is voltrokken, werd als getuige gehoord. Over en weer wierpen de vroegere handlangers elkaar de schuld van het verraad naar het hoofd. Demonstratie tegen Britse, communistenleider. Voor de derde maal in drie dagen heeft de politie Harry Pollitt de secretaris der Britse communistische parti.i, in bescherming moeten nemen. Zondag sprak hij, voor een huis staande, een menigte toe. Zijn stem ging echter na vilf minuten in het rumoer onder, toen hij over de incidenten met de Britse marineschepen op de Jangtse wilde spreken. Zeelieden en anderen wierpen stoelen en stenen naar Pollitt en de politie moest hem in het huis in veiligheid brengen. Byiten bleven ongeveer 500 mensen wachten tot hij weer tevoorschijn zou komen. Pollitt werd door een stoel getroffen en een zeeman wist hem te bereiken en schudde hem door elkaar. Een gedeelte van de menigte buiten marcheerde naar het hoofdkwartier van de communistische partij van Devon en Cornwall en wierp alle ruiten in. De politie nam geleidelijk de situatie in handen toen paniek dreigde te ontstaan. Pollitt ontkwam door een achterdeur. Zes personen werden in hechtenis genomen.